Bugün söz okurlarımızın

12 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
AA

Tedavi olmak istiyorum

Ben yürüyemiyorum. Yüzde 80 engelliyim. Daha önce size mektup yazdım, yayınladınız. Ama yardım eden olmadı. Yazıyı okuyanların çoğu arkadaş olmak için aradı. Ben tedavi olmak istiyorum. Beni yurt dışından aramalarını istiyorum. Belki yurt dışına götüren çıkar, tedavi ettirirler, elimden tutan biri olurr. Artık borçlarımla mücadele edemiyorum. Hayırseverlerden yardım bekliyorum.

Gönül Karabacak/İZMİR Tel: 0555 290 69 71

Cumhuriyet

Dünya kuruldu kurulalı

Türkler’in mührü turalı

Aydan görülen eseri surları

Engelliler de bununla gurur duymalı

 

Türk denilen millet

Kurmuştur on yedi devlet

Yetişen nesile dikkat et

Engelli ve yetimde keramet

 

Son eserimiz Türkiye Cumhuriyeti

Kurucu Atatürk ve heyeti

Marşının yazarı Mehmet Akif’e

Engelliler de bir Fatiha dilemeli

 

Bayrağımızın rengi kan kırmızı

Şehitlerimiz ölmedi, gökte canlı

Düşmana yataklık yapan zındıklı hırsızı

Engelliler de bilir tirkopi hırsını

Yasin Tugrul/Aydın

email: ask_0099@hotmail.com Tel: 0534 965 43 27

Neden bizlerin yetkisi yok?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ve Mill Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne, Beden eğitimi ve spor Öğretmenliği engelliler spor uzmanlık alanı mezunuyum. Özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışmaktayım. Uzmanlık belgemin hiçbir yerde geçerliliği yok.

Spor ile rehabilitasyonun faydası olduğu biliniyor. Gerçekten bu çocuklara faydalı olduğumuzu düşünüyorum. Bu olumlu dönüşleri aile ve öğrencide görmek bizleri çok memnun ediyor. Bu süreçte gerekirse benim neler yaptığımla, neler yapılabileceği ile ilgili sizlere bilgi verebilirim.

Yapılan çalışmalar:

1-Spor kulübü kurulması (özel sporcula,r spor federasyonu faaliyet programlarında sporcuların yarışma olanaklarının sağlanması ve branş çalışmalarının yapılması).

2-Yürüme ve koşu bantlarında egzersizler.

3-Havuzda yüzme eğitimlerinin verilmesi ve su egzersizlerin yapılması.

4-Klasik masaj yapılması v.b. Artık bunların çocuklarımıza ne fayda getireceğinin takdirini sizlere bırakıyorum. Bu aldığım eğitimin ve uzmanlık belgemin bir geçerliğinin olması gerekmez mi? Neden engelliler spor uzmanları rehabilitasyon merkezlerinde imza yetkisi olan ve zorunlu personel kadrosunda değil?

Kenan Karagöz Tel: 0530 697 61 33

Tekerlekli sandalyeli tenisçiye destek verin

22-26 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 2009 Nec Tur Antalya Open Tenis Turnuvası’na katılacaklar arasında en çok şans verilen sporcuyum. Birçok eğitmen, uluslararası turnuvalarda ülkemi temsil edeceğime inanıyor. Eğitmenlerle birlikte, bu turnuvaya katılmak için gerekli olan 800 Euro’luk sponsor desteği aramaktayız. (Bu ücret refakatçi da dahil olmak üzere istenen katılım bedelidir) Söz konusu bu bedel ile eğitmenlerin ‘altın bilek’ dediği kişinin, Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtabilmesi için ilk adım olacak. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gülçin Erdiş Tel: 0542 315 67 57

Babamın akülü bir sandalyeye ihtiyacı var

Ben Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindenim. Özel bir şirkette asgari ücretle çalışıyorum. Babam 60 yaşında ve felçli. Yatalak değil fakat bir kişinin yardımı olmadan yürüyemiyor. Annem de yaşlı olduğu için babamı gezdiremiyor. Babama akülü ya da normal bir tekerlekli sandalye bulabilmemiz için yardım rica ediyorum.

Cüneyt Çabuk/Tekirdağ Tel: 0546 822 86 10

Bize yardım edin

Yüzde 88 engelliyim. 22 yıldır eşimden ayrıyım. 7 ay oldu, maaşım bağlanmadı. Çok mağdurum. Akrabalarımın yanına memlekete gidiyorum. 10 ayda 3 ameliyat geçirdim. Oğlum “Böbreğimi satayım, kira ve borçlarımızı kapatalım” diyor. Çok üzgünüm, kanser hastasıyım. Ne olur yardım edin.

Neriman Sönmez Tel: 0534 463 22 08

Şefkat arıyorum

3 çocuklu, 5 kişilik bir aileyiz. Ortopedik engelliyim. Aynı zamanda akciğerim hasta, çalışamıyorum. Dolayısıyla maddi-manevi sıkıntı içindeyiz. Yardıma ihtiyacım var. Açlıkla karşı karşıyayım. Gereken sevgi ve şefkati esirgemeyeceğinize inanıyorum.

Nuri Muslu Pelitözü Köyü Mudurnu/Bolu

İki kulağım da duymuyor

İki kulağım duymuyor ve ikisine de işitme cihazı gerekiyor. Ailemin durumu olmadığı için işitme cihazı alamıyorum. Babam kalp hastası, hastanede yatıyor. Annemde kemik erimesi var. İşitme cihazı için resmi yerlere başvurdum ama yardımcı olmadılar. Sosyal güvencemiz yok, çok zor durumdayım. Allah rızası için yardım edin. Çetin Osman Kocaoğlu Tel: 0362 548 15 23