Rio Olimpik ve Paralimpik Evleri

13 Nisan 2015, Pazartesi 05:00
AA

2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na 1.5 seneden az bir zaman kaldı. Geçtiğimiz haftalarda birlikte olduğumuz Alman Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi üyelerinden edindiğimiz bilgiye göre, Almanlar, Rio’daki Barra Blue Beach Point Bölgesi’nde, 2016 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda çeşitli toplantıların ve gösterilerin yapılacağı Alman Evi’nin yapımına başlamışlar. Bu bölge, hem spor tesisleri, hem görülecek yerler, hem de olimpiyat köyünün arasında. Böylece atletler ve davetliler, burada kendi ülkelerinin tanıtımını yaparken hoşça vakit geçirecekler. Olimpiyat Evi’nin bir bölümü gelen davetlilere ayrılırken, bir bölümü de basın toplantılarının yapılacağı alan olarak hazırlanıyor. Ayrıca iki terası, yüzme havuzu bulunan ve önü denize açık olan bu bina, eminiz ki Almanların 2024 adaylıkları için de kendilerine destek olacak.

[[HAFTAYA]]

Bize gelince

Bize gelince, daha ortada hiçbir şey yok. Yine, neredeyse her olimpiyat ve paralimpik oyunlarında olduğu gibi o günün bakanları, spor genel müdürleri, müsteşarları oyunlara gelerek, iyi birer seyirci olacaklar. Birkaç defa da olimpiyat ve paralimpik köyüne gidip sporcularımıza destek olmaya çalışacaklar. Ülkemizin siyasi takvimi dolayısıyla, bu saatten sonra herhangi bir girişim yapılması ne kadar mümkün olur o da ayrı bir soru. Bu ayın sonundan itibaren başlayacak, hatta başlamış olan seçim çalışmaları çerçevesinde, bakanlarımız, milletvekillerimiz, ilgili bürokratlar Türkiye’de, kendi seçim bölgelerinde ve önemli gördükleri yerlerde temaslara başlayacaklar. Ankara’da derdimizi anlatacak birini bulmak herhalde çok zor olacak.

Çok zor...

Bu koşullar altında sporu sadece ata sporumuz olan güreş, halter zanneden yetkililerimize sesleniyoruz. Böyle devam ettiği sürece ne olimpiyatta ne paralimpik oyunlarındaki çeşitli spor dallarında büyük başarılar beklemek ve İstanbul’da günün birinde olimpiyat ve paralimpik oyunları yapmak herhalde sanırım çok uzun zaman alacak.

Kısa kısa


Bu hafta size kısa kısa bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Seçimlere şurada 2 aydan az zaman kala, mevcut spor yönetimini eleştirmeyi doğru bulmuyoruz. Büyük ihtimalle, seçimlerden sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndaki gelişmelere bağlı olarak yeni bir ekip işbaşına gelecek. O zaman kendilerine dilimizin döndüğü kadar engelliler sporunu anlatmaya ve eleştirmeye çalışacağız.

BESF

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun (BESF) 22 Mart’ta yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda Arif Uztürk başkanlığında yeni bir yönetim göreve geldi. Kendilerine başarılar diliyoruz. Onların başarısı Türkiye’nin başarısıdır. Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na 1.5 seneden az zaman kala yeni federasyon yönetiminin işi epey zor. Bir yandan ödenek bulup Paralimpik Oyunları’na katılma konusunda puan kazandıracak dünya çapındaki yarışmalara gidecek takımları ve sporcuları hazırlamak, diğer yandan Türkiye’deki etkinlikleri idare etmek... Devraldıkları federasyonda zor bir iş. Allah yardımcıları olsun.

Başarı küçümsenmesin


2-6 Nisan tarihleri arasında İsveç’in Malmö Kentinde düzenlenen ‘Malmö Lady and Men Intercup 2015’ Turnuvası’nda Erkek Milli Takımımız şampiyon olurken, Bayan Milli Takımımız turnuvayı ikinci olarak tamamladı. Bayanlarda, Yunanistan, Almanya, İsveç, Rusya, İspanya, Japonya, İngiltere, Finlandiya, Danimarka, Amerika, Belçika ve Bayan Milli Takımımız olmak üzere dünyanın en iyi 12 Milli Takımı yarıştı. Erkeklerde ise, Japonya, Belçika, Almanya, Finlandiya, İsveç, Macaristan ve Erkek Milli Takımımız ile birlikte 7 ülke turnuvadaydı. 1999’da bir çuvala koyarak Türkiye’ye ilk getirdiğimiz çıngıraklı goalball topları ve daha sonraki seminerlerle desteklenen goalballdaki başarı küçümsenmemeli. Muhakkak ki o tarihten beri federasyon yönetim kurullarının katkısı olmuştur. Ama en büyük katkının antrenör Gökhan İnce’ye ait olduğunu unutmayalım.

Güzel Söz


Çok kere en kuvvetli tenkit ses çıkarmamaktır. CHARLES BUXTON

ÇENGELLİ PANO

‘Fatma’nın hayatını değiştirdiniz’

Çok değerli Yavuz Kocaömer’e ve TESYEV yönetimine saygıyla, selamlarımızla. Değerli dostlar, bir süre önce ilettiğimiz isteğimize olumlu cevap vererek yeğenimiz Fatma Çelik’e akülü araba gönderdiniz. Bu duyarlı tavrınızla Fatma’nın hayatı daha hareketli, daha renkli, daha anlamlı oldu. Artık daha çok kişiyle karşılaşacak, komşulara gidecek, oyunlara katılacak, iletişime geçecek. Bu arada bu tarafa yolu düşen bütün dostları bir acı kahvemizi içmeye bekliyoruz. Fatma 20 yaşlarında, köyde yaşayan, doğuştan yürüyemeyen, okula gidememiş, tek eğlencesi televizyon olan bir genç kız. Onunla konuşmak, dertleşmek isteyenler olursa telefonu: 0543 339 60 30 Ömer Çelik (Fatma Çelik’in amcası) Serik-Kürüş Köyü/Antalya

‘Gıda yardımı yapabilir misiniz?’

2 çocuk babasıyım. Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi görüyor ve hastalığım nedeniyle çalışamıyorum. SGK’lı olmadığım için tedavim yarım kalıyor. Geçen hafta şiddetli yağmur yüzünden topraktan yapılmış evimiz yıkıldı. Çok şükür hiçbirimize bir şey olmadı. Şimdi hem işsiz hem evsizim. Çocuklarımla birlikte ahırdan bozma bir yerde kalıyoruz. Oğlum 9 aylık, kızım da 5 yaşında. Zor şartlardayız. Gıda yardımı yapacak hayırsever vatandaşlardan haber bekliyoruz. serdarnermin@outlook.com Tel: 0531 920 44 09

‘Merhametli okurlara sesleniyorum’


45 yaşındayım, yetiştirme yurtlarında büyüdüm. Yüzde 58 bedensel engelliyim. 6 yıldır cezaevindeyim. Param ve kimsem yok. Yardımsever, merhametli ve vicdanlı bütün ağabey ve ablalarımdan maddi-manevi yardım ve mektup bekliyorum. Hüseyin Akçalı Niğde Açık Cezaevi 11.Koğuş/ Niğde