Mezecinin hası: TADAL

11 Ekim 2009, Pazar 17:15
AA

Pangaltı’dan Feriköy’e doğru Ergenekon Caddesi üzerinde sola düşer ‘Tadal Meze Evi’. 1954’ten bu yana bir İstanbul klasiği olan bu mekan, Türk ve Ermeni mutfaklarının gözde soğuk mezeleriyle ünlüdür.

Ari Terzioğlu, eşi Günay Hanım ve ortakları Yılmaz Onaç’la birlikte hazırladıkları midye dolması (adedi 1.5 kg), topik (porsiyonu 5- 7.5 kg), yaprak ve lahana dolması, midye pilakisi, arnavut ciğeri, kadınbudu köfte (gerçekten güzel!), sigara böreği, tarama, fava, haydari, patlıcan-biber kızartma ve daha bir sürü soğuk mezeyi (kilosu 13-15 TL) gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

Bu arada, lezzetli torik lakerdasını da unutmayalım (kilosu 70 TL). Sipariş üzerine, erbabınca yapılmış uskumru dolmasını bile size hazır ederler. Dahası, yılbaşı haftasında yine sipariş üzerine, hindi dolması yaparlar (10 kişilik, 5 kilo üzeri bir hindi ve yanında pilavı, 150 TL).

(Ergenekon Cad. No: 55, Pangaltı/ Osmanbey-İstanbul

Denizci şarapçı olunca
Deniz taşımacılığında Avrupa’nın en büyükleri arasına girmeyi başaran Arkas Holding’in patronu Lucien Arkas, gemi işini yavaş yavaş çocuklarına bırakırken, bugüne dek ‘sadece içmeyi sevdiği’ şarabın bu kez üreticisi de olmaya karar verdi.

İzmir Torbalı’daki İdol Şarapçılık’taki hisselerini yeni alımlarla artırarak en büyük ortak konumuna gelen Arkas, ‘butik şaraplarıyla’ dış pazarlara yönelirken, iç piyasaya da ‘kaliteli ancak tüketicinin cebini yakmayan’ fiyatlarla şarap sunmaya öncelik vereceği vaadinde bulundu.

Bence çok yerinde bir politika. Arkas’la birlikte yeni bir ivme kazanan İdol’ün önümüzdeki dönemde yeni şaraplar ve markalarla ortaya çıkacağı kesin. Belki, İdol şirketi de isim değişikliğine uğrayabilir. Şimdiki durumda; ‘Shiraz, Cabernet Sauvignon ve Merlot’ cinsi üzümlerinden elde edilen ve ‘Consensus 3 Meşe’ markasıyla piyasaya verilen ürünü ‘amiral gemisi’ konumunda (perakende 75 cl şişe fiyatı 40 TL).

‘Orta fiyat’ kategorisinde sunulan organik ürün ‘Ege Bağları’ serisi (Chenin Blanc, Viognier, Tempranillo ve Cabernet Sauvignon) ise 22 TL‘ye satılıyor. İzmirli Lucien Bey’den, Ege’nin yerli cins üzümlerinin de unutulmayıp değerlendirildiği yeni ürünler bekliyoruz. Kısacası Arkas Holding, denizcilikte gösterdiği başarıyı şarapçılık sektörüne de yayarsa, yakında 13-15 TL fiyat aralığında da yeni kaliteli şaraplar sunması sürpriz olmayacak.

Hem üreticiler hem de restoranlar düzeyinde, sektörde abartılı fiyatlara ve ağırlıkla yabancı kökenli üzüm cinslerine yönelinmesine öteden beri karşı biri olarak, kendi hesabıma Arkas’ın bu vaatlerini ciddiye alıyorum.