Doğayı eve çağırıyoruz

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

Geçmişten bugüne özel günlerin dekorasyonunda kilit rol oynamış olan çiçekler, havaların soğumasıyla farklı renklere bürünerek evlere taşınıyor.

Değişen yaşam ve hava koşulları beraberinde doğaya özlemi getiriyor. Özellikle kış aylarında doğayla aranıza giren mesafeyi evinizde kullanacağınız çiçekli aksesuarlar ya da vazoya yerleştireceğiniz kış buketleri ile aza indirebilirsiniz.

Değişim rüzgârlarının esmeye başladığı şu günlerde mevsimle beraber giysilerimiz, evimiz, hatta ruh halimiz değişiyor ve soğuk günlere sonbaharın renkleriyle yavaşça, derinden kendini hazırlıyor. Tasarımcılar küçük mekanlara da bol çiçek ekebilme ve doğal hayatı eve katmanın önemini vurguluyorlar.

Sonbahar çiçekleri ve vazo seçimi Yemekli ev davetlerinin arttığı şu sıralar, sofralarınızda şık görüntüyü öncelikli olarak tercih ediyorsanız, antik görünümlü jardiniyer veya kollu gümüş, bronz şamdanlarla bordo tonlarında güller ve yeşil antoryum kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Modern ve klasiğin birleştiği sofra düzenlemelerinde ise cam objeleri tercih edebilirsiniz. Ancak kır çiçeklerini sevenler için renk renk krizantemler, sonbahar renklerini taşıyan biçmeler renkli veya şeffaf vazolarda çok daha güzel durur. Bunların yanısıra karanfilleri çok kısa keserek hazırlayabileceğiniz karanfil toplarını hiçbir altlık gerekmeksizin masanızda dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde doğayı eve taşımak için bakımı kolay olan kaktüslere de gerek evinizin içerisinde gerekse kış bahçenizde yer açabilirsiniz. Kaktüsler özel bahçıvan bakımı gerektirmeyen bakımı en kolay bitkilerdir. Ülkemizde de yüzlerce çeşidi olan bu bitki kolay üretildiği ve rengarenk çiçekleri olduğu için sevilerek yetiştiriliyor. Sağlıklı kaktüs yetiştirmek için en çok dikkat edilmesi gereken konu sulamadır.

Suyu bünyelerinde depolayabilmeleri nedeniyle uzun süre susuz kalabilirler. Bu yüzden kaktüs, toprağı tamamen kuruyunca sulanır. Özellikle bahçeye kaktüs dikeceğiniz zaman en önemli husus toprağın drenajı. Çukur olan ve suyu biriktirebilecek yerlere kaktüs ekmemek gerekir. Toprak istekleri ise kum oranı yüksek topraklardır.

Kaktüslerin yaprakları olmadığı için bol güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Gün boyunca direkt güneş ışığı alan yerlerden ziyade bol aydınlık yerlerde yetiştirmek, kaktüste meydana gelebilecek güneş yanıklarını önleyecektir. Çöl bitkisi olan kaktüsler, 50 derece gibi yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Kışın ise -5 dereceye kadar tolerans gösterirler.

Çiçeklerin uzun ömürlü olması için birkaç öneri

* Çiçeği vazoya yerleştirmeden önce vazonuzu sıcak sabunlu suyla yıkayın. Vazolarda biriken bakteriler, hemen etkisini göstererek çiçeklerin çabuk solmasına sebep olabilir.

* Sapları açı vererek keserken akan suyun altında tutun, böylece su sapın tepesine kadar çekilir.

* Bakteri üretip suyu kirleteceği için suyun içinde kalacak yaprakları ayıkladığınızdan emin olun.

* Soğuk suya nazaran çiçeğin sapına daha hızlı çekileceğinden, ılık su tercih edin.

* Vitamin kullanın, ayrıca suya iki kaşık limon suyu veya elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Asit, sudaki bakterileri öldürdüğü için çiçeğe iyi gelir.

* Çiçekleriniz için serin odaları tercih edin. Televizyon ya da bilgisayarlar gibi ısı yayan cihazlardan uzak tutmaya çalışın.