179 yıl da geçse değişmez!

11 Kasım 2017, Cumartesi 05:00
AA
Dün 10 Kasım’dı.

Atatürk’ün ölümünün üzerinden 79 yıl geçti. Ancak dün gördük ki, değil 79 yıl 179 yıl da geçse Atatürk’ün yeri bu milletin yüreğinde, zihninde asla değişmeyecek.Her ülkenin tarihine damga vurmuş, milletlerin kaderinde rol oynamış liderleri vardır.

Ama Türk milleti ve Atatürk arasındaki gibi zaman geçtikçe daha da kuvvetlenen bir bağın benzerine rastlayamazsınız.Türkiye’nin dört bir yanından dün gelen 10 Kasım fotoğraflarına bakın;

Bir köy öğretmeni ve öğrencileri yıkık dökük okullarının kapısından selamlıyor Atalarını, vincin tepesinde bir emekçi saat 9’u tam 5 geçe saygı duruşuna geçiyor, bir ayakkabı boyacısı ve müşterisi siren sesiyle birlikte aynı anda ayağa kalkıyor...

Bu ülkede her 10 Kasım saat 9’u tam 5 geçerken sadece trafik değil, adeta hayat duruyor...

Ve bir halk unutturmaya çalışanlara inat “Unutmayacağız” diye haykırıyor. 79 yıldır her sene daha da güçlü bir şekilde...Atatürk diyor ki, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.”

Bu milletin Atatürk’ün fikirlerini, duygularını anlayıp hissettiğinin en büyük ispatıydı dün...

Ölümünün üstünden 79 yıl geçmesine rağmen yaş itibarıyla büyük bir kısmı onu hiç görmemiş milyonlarca insanın Atatürk’e gösterdiği saygı, sevgi ve bağlılığın anlamı budur.Büyük adamların ardından matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir. Dün olduğu gibi bugün, bugün olduğu gibi yarın; sağ oldukça izindeyiz Ata’m.