Avrupa'yla bir kriz daha

21 Temmuz 2017, Cuma 05:00
AA
İnsan hakları aktivisti bir Alman vatandaşı Türkiye’de terör operasyonuyla önce gözaltına alınıp ardından tutuklanınca Almanya’da devlet ayağa kalktı.

Alman Dışişleri Bakanı açtı ağzını yumdu gözünü:

“Türkiye’ye çok sabır gösterdik.”

“Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor.”

“Türkiye sadece Avrupa değerlerinden değil, NATO değerlerinden de uzaklaşıyor.”

“Hukuki güvencenin olmadığı bir ülkede hiç kimseye yatırım yapma tavsiyesi veremeyiz.”Ankara’daki genel yaklaşımı dün biraz yokladım. Hükümet kanadı açıklamalara, “Almanya’da yaklaşan seçimler öncesi iç siyasete yönelik bir yatırım” diyor.Fakat karşı tarafta işler pek de öyle değil! Alman Dışişleri Bakanı’nın ardından, sözcüsü aracılığıyla Merkel, arkasından Amerika ve birkaç Avrupa hükümeti daha Türkiye’ye yönelik “kınama mesajı” yayınladı.

Amerikan medyasında dün Türkiye’nin NATO üyeliğinden çıkarılması ve artık müttefik sayılmaması yönünde üst üste haberler çıktı.Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler her iki ülke açısından da bir gecede kestirilip atılabilecek türden ilişkiler değil.

Kaldı ki Rus uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan kriz, bizim açımızdan önemli bir deneyimdi. Türkiye dış politikasını yönetenlerin benzer bir krizi Almanya’yla yaşamamak adına gerekeni yapacaklarından da eminim.

Fakat burada bir açmaz var.

Başta Almanya olmak üzere neredeyse tüm Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında terörle mücadele, daha da ötesi terörün tanımı konusunda bir anlaşmazlık var.

Demem o ki, bu kriz bugün aşılsa bile yakın gelecek Türkiye-Avrupa ilişkileri açısından benzer krizlere gebe.

Hazır olalım...