CHP Kurultayı'nın en önemli hadisesi neydi?

08 Şubat 2018, Perşembe 05:00
AA
Çok sevdiğim Ankara gazetecisi bir ağabeyim aradı.

CHP Kurultayı ile ilgili pazar yazdığım yazı üzerine lafladık, “Bayıldık vallahi yazına, biz gittik tam da yazdığın gibi ‘Gitmesek ne kaybederdik?’ sorusunun cevabı koskoca bir hiç.”“Sahi Kurultay’daki en ilginç haber neydi?” diye sordum.

Anlattı...

Kurultayda dağıtılan döner ekmekli kumanyalardan yiyen aralarında delege, gazeteci ve özel güvenlik görevlilerinin de bulunduğu yaklaşık 70 kişi zehirlenmiş. Kurultay devam ederken ambulansla hastaneye kaldırılmışlar.

Şahane değil mi?!

Ülkenin ana muhalefet partisinin kurultayından çıkan en renkli haber bu...

Başka?

Başka bir şey yok.

4 yıl önceki Kurultay’da Kemal Bey ne oy aldıysa (740) bu sefer de az çok onu alıp (790) kazandı.Yanlış anlaşılmasın, bu CHP’ye özel bir eleştiri asla değil. Son AK Parti Kongresi de farklı değildi. Ankara’daki, İstanbul’daki resepsiyonlar da farklı değil.

Bugünün Türkiye’sinin koşullarının da çok büyük etkisi var şüphesiz ama siyasetin toplum nezdinden gördüğü ilginin azalıyor olmasının, gençlerin siyasetten uzak durmasının bana göre sebeplerinden biri de bu...

Türk siyasetinin her geçen gün daha da klişelerle dolu, renksiz ve sıkıcı bir hal alması.

Siyasilerin yerinde olsam bunu düşünürüm.

Zira bu gidişle seçilme yaşını 15’e indirseniz bile siyasete girecek idealist, parlak beyinli, umut vadeden, yaratıcı genç beyinler bulamayacaksınız.

ÖLÜMLÜ DÜNYA

Şu kadarını söyleyeyim: GORA’dan beri sinemada bu kadar güldüğüm, seyircinin salonda haykırırcasına kahkaha attığına şahit olduğum böyle film daha olmadı. Ali Atay’ın “Ölümlü Dünya” filmi esprileri göze sokan zorlama komiklerin aksine doğal komiklerin şahane performansıyla göz dolduruyor. Feyyaz Yiğit ve Doğu Demirkol’a bayıldım. Hele Mehmet Özgür’ün bir resepsiyon sahnesi var ki gülmekten ağlayacaksınız.