'Eğitim şart' değil

23 Eylül 2009, Çarşamba 13:34
AA

Yıl 1990 Ortaokuldayım. Sınıf 79 kişi. Oksijen bitmesin diye sırayla nefes alıyoruz. Aynı sırada 3 kişi yan yana oturan kuşağın temsilcileriyiz: Ben, Nebi ve Mikail! Benim dersler berbat. Torpille, özel dersle zar zor sınıf geçiyorum. Nebi’ninkiler benden beter. Bir adam düşünün ki Beden Eğitimi’nden bile sınıfta kalıyor. En çalışkanımız Mikail. Zehir Mikail! Ama öyle böyle değil. Harbiden zehir gibi çocuk… 10 üzerinden 9 alınca hüngür hüngür ağlıyor. Tıpkı bizim eğitim sistemimiz gibi Mikail de o yıllarda takdirnameyi otomatik pilota bağlamış!

                                                                                    *** 

Aradan 20 yıl geçti. Geçen Mikail’den mektup aldım. Bizim zehir Mikail içerdeymiş! “Ne yaptın?” dedim. Gasp, hırssızlık, dolandırıcılık, organize suç örgütü üyesi olma, cinayete teşebbüs, adam yaralama, uyuşturucu kullanmak, v.s… Dedim ya çalışkan çocuktu Mikail… 20 yıla TCK’da adı geçen bütün suçları sığdırmış… “Bir teröre bulaşmadım. O da bana ters kardeşim” diye eklemiş.

                                                                                   ***

Nebi’yi soracaksınız bir de… Geçen Facebook’ta karşılaştık. Kars’taymış. Öğretmen olmuş. “Ne öğretmeni?” diye sordum. “Beden Eğitimi” demesin mi?

                                                                                    *** 

Bir eğitim sistemi düşünün: En başarılısı suç makinesi! En başarısızları gazeteci ve öğretmen çıksın. Bu manzaraya bakıp “Eğitim şart” diyenin aklına şaşar mısın şaşmaz mısın?