ERDOĞAN O TÖRENE KATILMALI

26 Ağustos 2014, Salı 05:00
AA

Danıştay’ın 146’ncı kuruluş yıldönümü töreninde Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşması sırasında Başbakan Erdoğan ile yaşadığı gerginliğin üzerinden 3 ay geçti. O gün de yazmıştım... Ev sahibi Danıştay Başkanı’nın 20 dakika konuştuğu bir törende 1 saati aşkın süre konuşma yapan ve içeriğini ‘günün anlam ve önemiyle’ zerre kadar alakası olmayan zorlama eleştirilerle dolduran Feyzioğlu hatalıydı. Aslına bakarsanız Erdoğan’ı o gün isyan noktasına getiren Feyzioğlu’nun konuşması da değildi. Hatırlayın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç birkaç öncesinde Feyzioğlu’nun konuşmasına göre çok daha sert bir konuşma yapmış, o gün Erdoğan gafil avlanarak o sözleri yutmak zorunda kalan Erdoğan birkaç gün sonra Feyzioğlu’na patlamıştı.

[[HAFTAYA]]

*

Neyse... Yürütmenin başındaki başbakanla yargının önemli temsilcilerinden barolar birliği başkanının o gün o salonda yaşadıkları ve topluma yaşattıkları gerilimin kimseye faydası olmadı. Şimdi yeni bir fırsat var. 1 Eylül’de Adli Yıl açılış töreni yapılacak. Erdoğan, “Feyzioğlu konuşursa o törene katılmam” diyerek önceden ayarı vermişti. Yargıtay Başkanlar Kurulu dün kararını açıkladı: “Feyzioğlu konuşacak.” Doğrusu da bu! Adli Yıl açılışında şoförler odası başkanı konuşacak değil ya, elbette barolar birliği başkanı konuşacak.

*

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildiği gece balkona çıkıp herkesi kucaklama sözü verdi. Şimdi o sözün arkasında durup geçmişteki kırgınlıkları unutma zamanıdır. Feyzioğlu’nun Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde yaptığı o ‘konuşma’ nahoş bir olay olarak kalmalı. Tabi bu sorumluluk sadece Erdoğan’a ait değil! Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Yargıtay Başkanlar Kurulu dünkü kararını açıklar açıklamaz Twitter’ a sarılıp şöyle yazmış: “Adli Yıl açılışında Yargıtay’da konuşacağım. Yargıtay, ülke açısından doğru olanı yapmış, talimat almayı reddetmiştir.” Feyzioğlu kalibresinde bir adamın hâlâ tribünlere oynama ihtiyacı duymasını anlamıyorum. Gerek yok! Umarım Barolar Birliği Başkanı tez zamanda bu hastalıktan kurtulur ve gerilimi sonlandırmak adına bir jest yaparak o toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bizzat kendi davet eder.

*

Biliyorum benimkisi biraz fazla iyimser bir temenni ama siyasetten yargıya futboldan medyaya herkesin büyük bir aşkla giriştiği toplumu ‘germe’ merakı bir yerde sona ermeli. Birileri bir yerden başlamalı... Neden buradan başlanmasın?