İran derin devleti ve ABD el ele!

03 Ocak 2018, Çarşamba 05:00
AA
İran’daki hareketin iki temel sebebi var.

Birincisi, halk diyor ki, “Bu kadar petrolümüz doğalgazımız var ama biz yoksulluk çekiyoruz. Dahası biz zar zor geçinirken devletimiz niye Yemen’e, Suriye’ye, vesaire... asker yollayıp milyarlarca dolar para harcıyor?”

İkincisi rejimin uyguladığı katı kurallar, demokrasi talebi bilhassa toplumda kadına biçilen çağ dışı rol...Gel gör ki hadise İran halkının talepleriyle rejim arasında ilerleyemedi.

Devreye Amerika girdi!

Hem de öyle her zaman yaptıkları gibi gizli saklı, CIA aracılığıyla değil, bizzat Amerikan Başkanı’nın ağzından...

Trump, dış politikada en sık kullandığı araç olan Twitter hesabından şöyle yazdı: “İran halkı nihayet vahşi ve yoz İran rejimine karşı harekete geçti... ABD izliyor.”Trump’ın bunu yapmasının altında büyük bir hinlik var.

Ne Trump’ın ne de yönetiminin İran’daki ayaklanmaya filan destek niyeti var.

Nedir niyeti?

İran’da gerçekten demokratik taleplerle sokağa çıkan vatandaşları Amerikan ajanı olarak damgalatmak. Böylece göstericiler ve rejim arasındaki iletişimi koparmak. Olayları daha da çıkmaza sokup İran’ı gerçek bir kaosa götürmek.İran dini lideri Hamaney göstericileri çoktan “Dış güçlerin maşası” ilan etti bile... İlginçtir bunu yaparken de en büyük desteği Amerikan Başkanı Trump’tan aldı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise “Herkes ajan değil, bunu daha yaşanabilir bir İran için fırsata çevirebiliriz” diyerek olayların ortasındaki en ılımlı taraf olarak dikkat çekiyor.Velhasıl, İran’da Amerika ve İran derin devleti destekli bir isyan yaşanıyor...

Kim kazanacak hep birlikte göreceğiz.