Mızrak artık çuvala sığmıyor

27 Ocak 2018, Cumartesi 05:00
AA
ABD’nin önde gelen dergilerinden Time, Donald Trump’ın başkan olarak göreve başlamasının ardından ABD’nin yalnızlaşmaya ve en önemli müttefiklerinden bile uzaklaşmaya başladığını kapağına taşıdı.

ABD’yi tek başına kalmış, yalnız bir ülke olarak tasvir eden dergiden yayınlanan “America Alone” (Yalnız Amerika) başlıklı makale İkinci Dünya Savaşı sonrası ilk kez Amerika’nın küresel prestijini kaybettiğini ve bunun dünyayı yeni bir “lider ülke” arayışına ittiğini anlatıyor.Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Amerika’nın yalnızlaştığına dair eleştiriler özellik son 1 yıldır Amerikan basınında sıklıkla dile getiriliyor.

Bilhassa Kudüs kararı sonrası Birleşmiş Milletler oylamasında Amerika’nın hiçbir kayda değer ülkeden destek alamayışı ve Suriye’deki çözüm masasında Amerika’nın olmayışı Trump muhalifleri açısından da bardağı taşıran son damla oldu.

Şunu da hatırlatalım; Erdoğan BM’deki oylama sonrası “Amerika yanlış kararları nedeniyle yalnız kaldı” diyerek Amerika’nın yalnızlığına dair bugün uluslararası kamuoyunda alevlenen tartışmanın ilk kıvılcımlarını ateşleyenlerden olmuştu.Türkiye’de -istisnalar hariç- ne yazık ki kronik muhalifler ve kronik yalakalar arasındaki boğuşma sayesinde hiçbir haberi olduğu gibi okuyamaz, sağlıklı bir analiz-eleştiri göremez hale geldik.

Amerika-Türkiye ilişkilerinde de ne yazık ki bu durum geçerli.

Trump’ın son dönemde FETÖ elebaşının iadesi başta olmak üzere Türkiye’yle ilişkilerini kopma noktasına getiren yanlışları ve son tahlilde 50 yılı aşkın müttefikliğin göz göre göre bitiyor olması Amerika’da ciddi anlamda eleştiriliyor.

Türkiye’nin bağıra bağıra istikametini Rusya’ya kaydırmasını Amerikan dış politikasının tarihi bir hatası olarak görenlerin sayısı hiç de az değil.Trump sadece başkan olmanın ötesinde aşırı dikkat çekici bir figürdü; o kadar dikkat çekiyordu ki başka her şeyi dikkatten kaçırmak mümkündü.

Gel gör ki mızrak artık çuvala sığmıyor!