Nereden çıktı bu değişim rüzgarı?

18 Ekim 2017, Çarşamba 05:00
AA
AK Parti’de bir süredir başta büyükşehir belediye başkanları olmak üzere bir “değişim rüzgarı” esiyor.

Parti yönetimi dışarıya bu değişim rüzgarının gerekçesi olarak metal yorgunluğunu gösteriyor.

Gel gör ki bu operasyonun metal yorgunluğundan çok daha somut bir nedeni var: Belediyelerdeki oy kaybı.2019 seçimlerine giderken anketlerde Erdoğan’ın başkanlığıyla ilgili gelen oy oranları ne kadar iyiyse, bazı belediyeler bazında gelen rakamlar o kadar kötü.

Aslına bakarsanız yeni de değil; belediyeler referandumdan beri kırmızı alarm veriyordu.

Ancak oy kaybı devam edince parti yönetimi düğmeye basmaya karar verdi.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kadir Topbaş’la başlayan ve devam eden sürecin esas sebebi budur.2019 seçimlerine giderken AK Parti belediyelerde estirdiği bu “değişim rüzgarıyla” kimilerine göre büyük risk aldı kimilerine göre ise yapılması gerekeni yaptı.

Hiç şüphe yok ki, sorunu sadece belediye başkanlarında aramak, belediye başkanları gidince oy patlaması olacağını sanmak büyük bir hata.

Ancak Erdoğan da bunun farkında ve teşkilatları, başkanları yenilenen belediyeleri kesin bir dille uyararak şu talimatı verdi: Belediye hizmetin en çok göründüğü yer... Çalışacaksınız. Bölgenizde çalınmadık kapı bırakmayacaksınız.Belediyelerdeki kan değişiminin yerel yönetimlerin oy oranlarını nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Ancak görünen o ki, 2019’daki yerel seçimler özellikle büyükşehirler bazında bir hayli çekişmeli geçecek.