Referandumun kazananı kim?

21 Nisan 2017, Cuma 05:00
AA
Referandumun kazananı AK Parti değil.

Büyükşehir belediyelerine sahip olmasına rağmen İstanbul’dan, Ankara’dan, Antalya’dan “HAYIR” çıktı.

İl bazında, ilçe bazında AK Parti’nin kalesi denilen birçok merkezde seçmen “HAYIR” dedi.Referandumun kazananı CHP de değil.

Muhalif bloktaki toplam oy oranının yüzde 50’lere gelmesi dikkate değer ama son tahlilde sandıktan yine “EVET” çıktı.

Ve yine son tahlilde artık bu kaçıncı seçim oldu bilmiyorum ama yine kaybeden hanesinde CHP yazıyor.Referandumun kazananı MHP hiç değil.

Bahçeli bu referandumda muhalefeti bırakarak “EVET” cephesinde yer aldı.

Zira seçim sonuçları gösteriyor ki ülkücü camia Devlet Bey gibi düşünmedi.Partinin yöneticileri dahil tüm vekilleri hapisteyken HDP için bir değerlendirme yapmayı ne doğru ne de ahlaki buluyorum. Ancak bilhassa Doğu’da çıkan “EVET” oyları gösteriyor ki, HDP seçmeni “HAYIR” konusunda tam anlamıyla ikna olmamış.Peki AK Parti değil, CHP değil, MHP değil, HDP değilse referandumun kazananı kim?

Referandumun bana göre en büyük kazananı: “EVET” oyu veren seçmenin en büyük motivasyon kaynağı olan Erdoğan.

Yüzde 2 oy farkıyla sandıktan galip çıkan “EVET” cephesinin en güçlü silahı Erdoğan oldu.

16 Nisan’da “EVET”in aldığı oyun 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın aldığı oyla neredeyse aynı olması da tesadüf değil.Referandum bir kez daha teyit etmiştir ki, Türkiye’de seçmen davranışını ve seçim kampanyalarında başarıyı belirleyen en büyük faktör lider etkisidir.

Muhalefetin iktidara alternatif olmak gibi bir niyeti varsa, yapması gereken en önemli iş önümüzdeki dönemde Erdoğan’a alternatif olabilecek bir lider profili çıkarmaktır.

Zira bugünün Türk siyasetinde görünen resim net: Siyasi arenadaki muhalif lider profilleri değişmediği sürece ne zaman ne için sandık kurarsanız kurun, sonuç değişmeyecek.