Seçimde ne çıkar abi?

26 Nisan 2015, Pazar 05:00
AA

Beylerbeyi’nden Ataşehir’ e gelmek için taksiye bindim. Taksi şoförü sıkı bir Posta okuyucusu çıkınca beni tanıdı ve o klasik soruyu sordu:
“Seçim ne olur abi?”
* * *
Taksiciler enteresan insanlardır.
Her gün onlarca farklı insan tipiyle tanışır konuşurlar. Dolayısıyla en sağlıklı kamuoyu anketi sonucuna taksiciler sahiptir.
“Ekonomi iyi mi?”, “Vatandaş mutlu mu?”, “Sokakta neye nasıl tepki veriliyor?” gibi soruların hepsinin en doğru cevabı taksicidedir.
* * *
Taksici abinin sorusuna, “Bence AK Parti yine iktidar olur” diye cevap verdim. Tam ona sormaya hazırlanıyordum ki benim beklemeden kendi patlattı yorumunu:
“İktidar olur olmasına da nasıl olur?!”

[[HAFTAYA]]

-Nasıl olur?
-Bu kadar güçlü iktidar olması zor...
Eskiden seçim öncesi Üsküdar’dan arabaya binen herkes “AK Parti’ye oy vereceğim” derdi. 1 aydır bizim muhitten aldığım kime sorsam “MHP’ye oy vereceğim” diyor. Millet bu açılım filan ayağına uyuz olmuş abi. Çok tepki var AK Parti’ye. Allah’tan ekonomi iyi gidiyor... Yoksa küllüm zarardalar yani.
* * *
Taksici abi Rizeliydi. Ve her 3 Rizeliden ikisi gibi koyu bir Tayyip Erdoğan hayranıydı. Memleketini öğrenince, “Sana kime oy vereceksin diye sormak ayıp olur” diye espri yaptım.
Güldü, cevap verdi:
- Biz sonuna kadar Tayyipçiyiz. Çok büyük adam abi...Zor gelir öyle adam bu ülkeye. He ama bu yeni tayfaya hiç ısınamadım. Tayyip olmasa ben de oyumu MHP’ye atardım ama bizde yarı yolda bırakmak yok. Demirtaş, “Başkan yaptırmayacağız” diyorlar ya Rizeliler de “Yaptıracağız” diyor.
Hadi bakalım...
Hazır yeri gelmişken, “Demirtaş’ne diyorsun?” diye sordum.
- Aslında temiz yüzlü bir adam. Belli dürüst biri. Müşterilere soruyorum çok da seveni var. Ama PKK işi varken olmaz.
Ben oy vermem yani. Nasıl vereyim, adamlar PKK’nın şubesi gibi takılıyor. İnkar da etmiyorlar.
Benim işim olmaz.
* * *
İster eğlenceli bir pazar yazısı diye okuyun, ister taksiciden al haberi diye...
Unutmadan....
Taksici abi arabadan inmeden bir de seçim tahmini patlattı ki elçiye zeval olmaz diyerek aktarıyorum:
AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 25,
MHP yüzde 18, HDP yüzde 10.