Sıfır soruna dönüş

28 Haziran 2016, Salı 16:00
AA

Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Ve bu olağanüstü şartlar altında ülkeyi yönetenlerden beklenen milli menfaatler doğrultusunda olağanüstü hassasiyet göstermeleridir. Terörün dört bir yandan ülkeyi kuşatma altına aldığı, ekonominin kırmızı alarm verdiği, turizmde felaket senaryosunun gerçek olduğu bu dönemde Türkiye’nin içeride ve dışarda tek bir stratejisi olabilir: Düşmanlarının sayısını azaltıp, dostlarınkini artırmak.

*

Başbakan Binali Yıldırım’ın dün duyurduğu İsrail’le mutabakat bu anlamda son derece önemli. İsrail’le yapılan anlaşmanın hemen ardından dün akşam saatlerinde Rusya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e düşürülen Rus uçağıyla ilgili bir mektup yazıp “Üzgünüz” dediğini açıkladı. Türkiye’nin komşularla sıfır sorun politikasından cayıp, sıfır komşuya dönmesi tarihi bir hataydı. Bedelini ne yazık ki çok acı bir şekilde ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Bugün İsrail’e yarın Rusya’ya devamında tüm potansiyel düşmanlarımıza eskisi gibi dost olabilmek adına zeytin dalı uzatıyoruz. Biraz geç oldu ama bu devletimizi yönetenlerin tüm dünyaya racon kesme sevdasından vazgeçiyor olmaları hepimizin hayrınadır.

*

İsrail’le imzalanan mutabakat metnine gelince... Türkiye’nin beklentisi dahilinde özür dilendi. Görünen o ki tazminat da alınıyor. Ancak Gazze ablukası kısmı biraz karışık. Abluka sadece Türkiye’ye mahsus insani yardımlar için deliniyor. Anlaşılan o ki Gazze ablukası denizden sürecek.

*

Daha da acı olan ne biliyor musunuz? Mutabakat metnine göre Gazze’ye gidecek yardımlar önce İsrail’in Aşdod Limanı’na gelecek. Oradan Gazze’ye geçebilecek. Peki, 2010 yılında İsrail komandoları Mavi Marmara gemisine saldırıp, 9 insanımızı neden öldürmüştü hatırlayan var mı? Tam da bu yüzden! Mavi Marmara Aşdod Limanı’na gitmeyi reddedip direkt Gazze’ye yöneldiği için