Sıra ne ara futbola geldi?

07 Eylül 2017, Perşembe 05:00
AA
Son İspanya Ligi ve Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid’in ilk 11’inde sadece 3 İspanyol oyuncu var.

Son İngiltere Ligi Şampiyonu Chelsea’nin ilk 11’inde 1 tane İngiliz oyuncu yok.

Son Almanya Ligi Şampiyonu Bayern Münih’in ilk 11’inde hepi topu 4 Alman oyuncu var.Bu durum milli takımlara nasıl yansıyor?

Alman Milli Takımı FIFA sıralamasında dünya ikincisi, İspanya Milli Takımı ise 8’inci...

Almanlar, İspanyollar, İngilizler her Dünya Kupası’nda ve Avrupa Şampiyonası’nda var mı?

Var.Portekiz’in liginde neredeyse Portekizli oyuncu yok. Ama Portekiz Milli Takımı son Avrupa Şampiyonu.Demek ki neymiş? Konunun liginde oynayan yabancı futbolcu sayısıyla hiçbir alakası yokmuş!Ayrıca ne koymuş ne arıyorsun; önceki gün Hırvatistan karşısında sahaya çıkan Türkiye Milli Takımı’nın hocası Romen, 6 oyuncusu Türkiye dışında bir ülkenin alt yapısında yetişmiş.Sorunu yanlış yerde arıyorlar. Türk futbolunun esas meselesi son 10 yılda 8 kez değiştirilen ve şu sıralar yeniden değiştirilmesi gündemde olan “yabancı kuralı” değil.

Kaldı ki futbol artık sadece bir spor dalı mı?

Hayır.

Milyarlarca dolarlık ekonomiye sahip bir endüstri... En büyük gelir kaynağı ise seyirci.

Seyirciye iyi ve kaliteli futbol sunmazsanız ne maça geliyor ne de maç seyrediyor.“Yabancı oyuncu sınırı yok” bu yüzünden futbolumuz “milli” değil!

Peki, neredeyse tamamen devşirme sporcularla mücadele verdiğimiz atletizm, halter gibi branşlar ne?!En tuhafı da ne biliyor musunuz?

Romanya’dan ithal edilen sığırları beslemek için Bulgaristan’dan saman ithal ediyoruz ama memleketi yönetenlerin meselesi futboldaki yabancı kuralı! “İthalata dayalı” değil, artık “ithalata bağımlı” hale gelmiş bir ülkede sıra ne ara ve nasıl futboldaki yabancı kuralına geldi?