Sülüman bizi sefere götür

27 Kasım 2012, Salı 05:00
AA

En baştan başlayalım: Dizilerde olup bitenler hayal mahsulü, kurgu... Yani? Gerçek değil!

*

Misal, dizide bir erkek bir kadına aşık olduğunda gerçek hayatta da olmuyor... Tıpkı dizide ölen birinin gerçek hayatta ölmediği gibi!

*

Aynı şekilde Superman diye biri de yok... Batman, Örümcek Adam, hiçbiri gerçek değil... İnsanlar da aslında uçamıyor zaten... Diyelimki sivri zekalının biri yarın öbür gün “Superman uçuyorsa ben de uçarım” diyerek uçmaya kalktı... Haberiniz olsun; bu, bize Superman’i yapan şirkete ve filmin yönetmenine dava açma hakkı vermiyor.

[[HAFTAYA]]

*

Kaldı ki dizilerin vatandaş üzerinde bu kadar tesiri varsa zaten çoktan geçmiş olsun: Niye biliyor musunuz? Kanuni’ye gelene kadar... Devletin savcısını kucaklayan Polat Alemdar var... Alayına isyan Behzat Komiser var... Bir yandan amcasının karısıyla yatarken diğer taraftan amcasının kızıyla evlenmek üzere olan Behlül vardı... Adamın biriyle evliyken başka birinden gayrimeşru çocuk yapıp arada sırada da üçüncü bir adamla yatan Eyşan vardı... Var oğlu var yani...

*

Ha bir de şu var... Muhteşem Yüzyıl’ı yargıya havale ettik ya... Çok merak ediyorum savcılar hangi suçla işlem yapacak? TCK’da ‘Cihan Padişahı’nı haremde tutarak sefere çıkmasına engel olmak’ diye tanımlanan bir suç var da biz mi bilmiyoruz yoksa?

*

Ecdadımıza sahip çıkmak demişken... Topkapı Sarayı’nın surlarına bitişik gecekonduvari binalar var. Buckingham Sarayı’nın, Versailles Sarayı’nın, Kremlin Sarayı’nın dibinde var mı? Yok. Niye? Adamlar ecdadlarına sahip çıkıyor da ondan! NOT: Topkapı Sarayı konusunda hakkını yemeyelim. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay 5 yıldır sarayın surlarına yapışık bu çarpık yapıları temizlemekle uğraşıyor. Bir kısmını yıktı ama Sirkeci tarafındaki yapılar hâlâ duruyor.