Suudi Arabistan'da ne oluyor?

08 Kasım 2017, Çarşamba 05:00
AA
Dünyanın en büyük petrol şirketi ARAMCO (Arabic American Petrol Oil Company).

Şirket Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından 1933’de kuruldu.

260 milyar varille dünyanın kanıtlanmış en büyük ham petrol rezervine ve günlük üretim seviyesine sahip petrol şirketi.

Piyasa değerinin bugün 2 trilyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

Şirketin yapısı tıpkı Suudi Arabistan devleti gibi; hisselerin (bugün) tamamı Suudi Arabistan Devleti’ne ait ama yönetimle ilgili tüm önemli kararları Amerika bizzat veriyor!Amerika Birleşik Devletleri, uzun süredir 2 trilyon dolarlık bu dev şirketin -merkezi New York’ta bulunan- borsaya açılmasını ve bu kaynağın Amerikan ekonomisine dahil olmasını istiyordu.

Başkan Donald Trump birkaç gün önce Suudi Arabistan’a son uyarısını yaptı: Geç kalıyorsunuz!

Trump’ın bu uyarısından birkaç saat sonra Suudi Arabistan’da kıyamet koptu. Kral’ın talimatıyla ülkede adeta bir “saray darbesi” yapıldı.

Tutuklanan ne kadar bakan, prens, bürokrat varsa tamamının bir şekilde ARAMCO ile bağlantısı var.

Ve neredeyse tamamı ARAMCO’nun borsaya açılmasına sıcak bakmayan, CIA tarafından “fişlenmiş” isimler.Bir başka deyişle Suudi Arabistan’daki saray darbesi Trump’ın “Önce Amerika” politikasının bir gereğidir.

ARAMCO’nun borsaya açılmasıyla 2 trilyon dolarlık dev bir kaynak “kontrollü bir şekilde” ekonomiye dahil edilerek Amerika’ya adeta hayat verecek.

Dahası bu operasyonun başarıyla tamamlanmasında Amerikan halkının en ön planda gördüğü Trump’ın her gün yeni krizlerle sallanan iktidar koltuğundaki ömrü uzayacak.Suudi Arabistan’da yaşanan bu gelişmelerin Türkiye ve dünya ekonomisine ciddi anlamda olumsuz etkileri olacak. Zira tutuklanan Suudi prenslerin ve bakanların toplam mal varlığı 600 milyar dolar civarında. Ve bunların sadece yurt içindeki değil, yurt dışındaki servetlerine de el kondu.

Peki, bu Amerika’nın umurunda mı?

Tabi, ki değil. Amerika’nın bu dönem mesajı net:

“Önce Amerika.”