Validebağ Korusuna dokunma!

20 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

İstanbul’un kuş kadar kalan yeşil alanlarından bir tanesi de Üsküdar- Koşuyolu’ndaki Validebağ Korusu... Koru arazisinin kullanım hakkı Milli Eğitim Bakanlığı'na, mülkiyeti ise Hazine’ye ait. Birinci derece SİT alanı olan 354 dönümlük Validebağ Korusu’nun tahsisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçtiğimiz MEB’e başvurmuş ancak başvurusu reddedilmişti. Üsküdar'ın şu andaki Belediye Başkanı Hilmi Türkmen seçim öncesinde Validebağ Korusu için planladığı ve “çılgın proje” adını verdiği bir proje açıklamıştı. Bu projede, koruya çocuk parkı, seyir terası, göletler, açık hava tiyatroları ve düğün salonları yapılacağını Validebağ Korusu’nun, Londra’daki “Hyde Park” benzeri parka dönüştürüleceğini duyurmuştu.

*

Görünen o ki Koşuyolu semt sakinleri Başkan Türkmen’le aynı fikirde değil! Korunun dibindeki Validebağ Öğretmenevi binasının yanında bulunan otoparkın genişletilmesi ve beton dökülmesi hazırlıkları yapılması çevre mahallelerde yaşayanları harekete geçirdi. Semt halkı, “Validebağ ‘koru’ olarak kalsın ‘park’ istemiyoruz” diyor. Şu ana kadar 10 bine yakın imza toplandı. Haksız da sayılmazlar. Koşuyolu’nda zaten bir park var. Validebağ Korusu tamamen doğal florası, arazi yapısı canlı yaşamı ile bölgenin tek ve benzersiz bir doğa parçası... Ayrıca koru içinde Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü, Mustafa Necati Bey Öğretmen Huzurevi, Çamlıca Köşk ve Kuş Evi Aynı gibi tarihi mekanla var. Demem o ki koru bu haliyle bir parktan çok daha değerli...

*

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı aradım. Validebağ Korusu’nun akıbetini sordum. “Henüz orayla ilgili kesinleşen bir proje yok. Ancak şunun sözünü verebilirim Validebağ Korusu ‘nun içine düğün salonu, AVM benzeri gibi bir yapılaşmaya izin vermeyiz. Orayı imara açmak söz konusu değil. Herkesin içi rahat olsun. Sadece şu anki yeşil halini aynen muhafaza ederek tüm İstanbulluların kullanımına açmak istiyoruz.” dedi. Buna kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

*

Kadir Topbaş’ın Gezi Parkı olayları sonrasında, “Bundan böyle İstanbul’da bu tip projeleri halka sorup yapacağız” diye verdiği bir söz var. Binlerce semt sakini itiraz ediyorken, ilçe belediye başkanının canı ‘çılgın proje’ çekti diye canım korunun parka çevrilmesine izin vereceğini sanmıyorum.