En kolay rakip!

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
AA

Tamam Kadıköy’deki Galatasaray maçları Fener için bir klasik haline gelmişti. Tamam Fener topyekin Galatasaray maçlarına müthiş motive oluyordu. Ancak bu kez Fener’in çok rahat kazanacağını düşünmüyordum. Yanıldım; Galatasaray’ın etkili gol ayakları sustu kaldı.

Fener dün itibariyle Kadıköy’de 10 yılda 10. galibiyete ulaştı. Adına dünya derbisi diyenler var. Ancak bu istatistiğe bakıldığında derbiye başka bir ad koymak gerekir herhalde. Fener taraftarı Kadıköy’deki Galatasaray maçlardan önce öylesine rahat ki. Kiminle konuştuysam “En az üç olur” diyordu. Başta maraton üst tribünün müdavimlerinden Ayhan Topuz olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki Fenerli dostlarım kaybetmeyi aklının ucundan bile geçirmiyordu. Zaten Başkan Aziz Yıldırım da maçtan bir gün önce aynı şeyi söylemişti.

Gelelim sahanın içine; Teknik direktör Daum, Dos Santos, Güiza ve Semih’i yedek oturtup, Kazım’ı santrfor oynatarak risk almıştı. Aldığı riskin karşılığını da gördü. Kazım öylesine hareketliydi ki Galatasaray savunmasına zor anlar yaşattı.

Kazım’ı rakipleri değil yanlış faul düdükleri çalan hakem Gezer durdurdu. Kalede Volkan’a çok fazla iş düşmedi. Sağda Gökhan, solda Keita’nın karşısında Carlos çok iyiydi. Carlos, Keita’yı sinirden deliye çevirdi. Öyle ki Keita bir pozisyonda Carlos’un gözüne yumruğu yapıştırdı, hakem de Keita’ya kırmızı kartı. Lugano-Bilica ikilisi az hata yaptı. Emre çok mücadele etti ama ofans adına inisiyatif almadı.

Cristian yine çok top kapıp takımını rahatlattı. Mehmet Topuz sağ kanadı elinden geldiğince iyi kullandı, tıpkı soldaki Vederson gibi. Ve Alex; sakatlığı tam olarak atlatamamış ama yine maça damgasını vurdu. Biri kendi yaptırdığı penaltıdan iki gol atarak zaferinin mimarı oldu. Sonradan oyuna giren Güiza da attığı nefis golle görevini yaptı.