Mathazone nedir?

12 Nisan 2015, Pazar 05:00
AA

Ben matematiği severek büyümedim. Matematik benim için hem sıkıcı hem de fazlasıyla karmaşıktı. Hamileyken sayılarla ilgili bulmacalar çözüp, kitaplar okumamın tek sebebi, çocuklarıma daha anne karnındayken matematiği sevdirmekti. Ama şimdi matematiği çocuklara sevdiren, hatta matematiğin bir düşünce biçimi olduğunu onlara öğreten bir sistem var.

Mathazone, Dubai, Tacikistan ve Filipinler’de çocuklara uygulanan ve çok başarılı sonuçlar alınan bir sistem. Mathazone, matematiği sevdirmekten de öte, matematiğin hayatımızın bir parçası olduğunu öğretiyor. “Mathazone, matematik ile ilgili alt yapıyı çocuklara öğretmek hem de onların ileriki hayatlarını kolaylaştırmak için kurulmuş bir sistem. Hayatın her alanına etki eden bir Mathazone ormanı kuruyoruz. Sanatla, müzikle, oyunlarla bütün bir günün içerisine matematiği yayıyoruz. Mesela çocuklar çember öğreniyorlarsa, çember ile ilgili sanatsal aktivitelere katılıyorlar. 1 sayısını öğreniyorlarsa, 1 ile ilgili örüntüleri müzik ile ilgili bölümde öğreniyorlar.

Çocukluk döneminde tek istek hayatı keşfetmek olduğundan, bizim kurduğumuz dünyada da sürekli keşfediyorlar, deneyimliyorlar. Mathazone Ormanı’nın karakterleriyle hem serüven yaşıyorlar hem de öğrenmeyi gerçekleştiriyorlar.” diye anlatıyor Nükhet Solmaz ve Selma Muharremoğlu. Çocuklarınıza matematiği sevdirmek ve Mathazone hakkında daha detaylı bilgi almak için www.mathazone.com adresine bir göz atın.

***

Etkinlik kuşu

Çocuğunuz kitap kurdu olsun, bilgiye, keşfe, hayal gücüne değer versin, okumaktan keyif alsın, bir yandan da, yabancı dile aşina olsun ve başka çocuklarla sosyalleşsin, sözel ve duygusal zekası, iletişim becerileri gelişsin diyorsanız, Uluslararası Uzman Dr. Onaran yönetimindeki bu yenilikçi çift dilli hikaye ve oyun etkinliğini kaçırmayın. Atölye içeriği “İnteraktif bir okuma keyfi ve ‘Farkında olmadan’ İngilizce” edinimi sağlamakta.

Çift dilli (İngilizce ve Türkçe aynı anda ve anadili seviyesinde sunulan) hikaye ve sözlü etkinlikler ile yaratıcı oyun seanslarından oluşuyor. Çocuğunuzun, bu seansa katılım için İngilizce bilmesine gerek yok. Oyun gruplarına katılım için rezervasyon gerekli. Yaş grubu: 18 ay ve üzeri. Şair Latifi Sok. Latif Palas Apt. D:1 Moda, Kadıköy, İstanbul Tel: 0 537 699 29 46

***

Anne yoğurdu başka olur

Bebeklerim ek gıdaya başladığında kendi yoğurdumu kendim yapardım. Sonra tembellikten midir yoksa zamansızlıktan mı bilmem, yoğurt yapmayı bıraktım. Market alışverişi yaparken günlük süt reyonunun önünde bir süre sütlerle bakıştıktan sonra, evde anne yoğurdu yapmaya karar verdim yeniden. Kızlar bayıldı bu işe. Küçük dondurma kaplarında bildiğimiz ev yoğurdunu öyle bir iştahla yiyorlar ki, onları gördükçe bendeki yoğurt yapma iştahı da artıyor. İlk gün yoğurt makinesiyle yapıp işi şansa bırakmadım.

 

Sonraki aşamada hem mayam hazırdı artık hem de bana bir cesaret gelmişti, tencerede yaptım yoğurdumu. Şimdi düşünüyorum da, bu kadar lezzetli ve sağlıklı yoğurdu kendim yapabiliyorken, neden vazgeçmişim yoğurt yapmaktan acaba? Üstelik yoğurdun faydaları saymakla bitmez. En büyük kalsiyum depolarından biridir yoğurt. Mideyi ve bağırsakları temizler. Süt içmeyen çocuğa verilebilecek en güzel besindir. Ben tekrar eski günlerdeki gibi yoğurdumu kendim yapmaya karar verdi.

***

Olimpik anneler iş başında

Çocuğunu spor yapmaya teşvik eden her anne, olimpik annedir. P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Türkiye çapında başlatılan “Olimpik Anneler” projesi kapsamında “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi. Araştırmanın amacı, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen Olimpik Anneler projesi için bir yol haritası çıkarmak. 5-13 yaş arası çocuk sahibi olan 25-45 yaş aralığındaki anneler arasında yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 10 çocuktan sadece ikisi bilinçli olarak spor yapıyor.

En çarpıcı sonuçlardan biri de şu: Türkiye’de spor tesisi sayısı artmasına rağmen aileler ve çocuklar arasında düzenli spor yapma oranları oldukça düşük seviyelerde. Spor yapma oranının en düşük olduğu iller ise metropoller. Çocuklarımızı tonlarca para vererek bir spor merkezine yazdırmak zorunda değiliz sevgili anneler. Yakınımızda ücretsiz faydalanabileceğimiz spor tesislerinden haberdar olmamız yeterli. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna dememişler. Çocuğumuzu spora teşvik etmek de, onları sağlıklı beslemek kadar önemli bana kalırsa.