Mevsim sonbahar

01 Ekim 2016, Cumartesi 16:00
AA
Doğanın göz alabildiğine yeşil olan renkleri, sararıp, sonbaharın renk çümbüşünü görsel zenginlik olarak bize sunmaya başlasa da, bu romantik görünüm alerjik yapıdaki kişiler için aynı mutluluğu vermez. Neden sonbaharda alerjiye dikkat etmek gerekir?

Yaprakların üzerine çiğ düşmesi, yağmurun ıslaklığı, yaprakların çürümeye başlamasıyla birlikte üzerinde Alternaria cinsi küf mantarlarının üremesine neden olmakta ve bu mantar alerjik reaksiyonları tetiklemektedir.

Birçok polenli bitki, polenlerini ağustos, eylül ve hatta ekim aylarında doğaya salmakta, bulunduğunuz yerde bu bitki olmasa bile rüzgarın etkisi ile bizlere kadar ulaştırabilmektedir. Ev akarlarının, hayvan tüy ve epitelinin de mevsim farkı olmaksızın alerjik reaksiyonları tetiklediğini unutmamak gerekir.

  ALERJİ BELİRTİLERİ

■ Gözde sulanma, kaşıntı, kızarıklık
■ Burunda kaşıntı, şeffaf akıntı
■ Hapşırık nöbetleri
■ Genizde kaşıntı
■ Nefes darlığına varan öksürükler ve nefes darlığı, astım nöbetleri

Nasıl önlem almalı?

Daha önceden alerji tanısı almışsanız, mevsim değişikliklerinde doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle sabah saatlerinde, rüzgarlı günlerde pencere açarak odayı havalandırma alerjenleri odanın içine dolduracağı için yoğun alerjen temasına yol açar.

Gün ortası ve güneşli günler havalandırma için tercih edilir ve bu durumda en sağlıklı yöntem ise hepa filtreli, alerjenleri temizleme özelliğine sahip hava temizleyicilerin kullanılmasıdır. Ev içi temizliğin yine hepa filtre özelliğine sahip olan elektrik süpürgesi ile yapılması gerektiği de akıldan çıkarılmamalıdır.