Sağlığınız ve bütçenizi KORUMANIN YOLLARI

10 Nisan 2011, Pazar 05:00
AA

Cüzdanınız ve bel çevreniz birbiriyle düşündüğünüzden daha bağlantılı. Borcu olan kişilerin aşırı kilolu olma riski iki kat daha fazla. Eğer sahip olmadığınız parayı harcıyorsanız aynı zamanda da istemediğiniz kiloları alıyorsunuz demektir. Bu basit adımları izleyerek sağlığınızı ve bütçenizi koruyun.

Not alın

Gereksiz harcamalar veya yoldan çıkaran tatlılara karşı sorumluluk sahibi olun. Bu ay yaptığınız bütün harcamaları bir yere yazın. Aynı zamanda yediklerinizin de kaydını tutun. Aşırı harcamalarınız ve ölçüsüz yemelerinizle yüzleşmek nerede raydan çıktığınızı bilmenizi gerektirir. Bir ayda ne kadar harcadığınız konusunda dürüst olun. Değişikliğin nerede yapılması gerektiğini bilmeden alışkanlıklarınızı da değiştiremezsiniz. Araştırmalar, yiyecek günlüğü tutan diyetteki kişilerin iki kat daha fazla kilo verdiğini gösteriyor!

Yavaş değişim

Harcama ve yeme alışkanlıklarınızla gerçekten yüzleşmek, ilk başta zor gelebilir ama hemen pes etmeyin. Sorunlarınıza, yaşam tarzınızda değişiklikler gerektiren uzun vadeli çözümler arıyorsunuz. Şimdiki durumunuzda olmak yıllar aldığına göre bu durumdan çıkmanın da bir gecede olmasını beklemeyin. İflas etmek veya ölüm rejimine girmek yerine bir seferde bir kredi kartı ödemek veya 2-3 kilo vermeyi hedeflediğiniz diyet listelerini uygulamak gibi küçük ve gerçekleştirilmesi daha kolay değişiklerle başlayın.

Hayatınızdan çıkarmanız gerekenler

Sizi baştan çıkaran şeyleri hayatınızdan çıkarın. Alışveriş listenizden abur cuburları çıkarın. Kredi kartlarınızı yok edin

Dürüst olun

Gereksiz harcamaları, sizin için zararlı olan yiyecekleri tüketmeyi bırakın ve gerçekten yaşamaya başlayın. Aileniz ve arkadaşlarınız kilo problemlerinizi görebilir ancak parasal sorunlarınızı bilmezler. Utanç ve sıkıntıdan kurtulup durumunuzu kendinize itiraf etmenin zamanı geldi. Dürüst olmak etrafınızdaki insanların siz bu yolculuğa çıkarken sizi duygusal olarak desteklemesini sağlayacaktır.

Domates sosu ve domates suyunun faydaları nedir

Domates suyu ve sosu folik asit, likopen ve damarlarınızın genç kalmasını sağlayan ve iltihaplanmayı azaltan diğer besin öğelerini içerir. Günde yaklaşık 230 gram domates suyu veya 2 yemek kaşığı domates sosu tüketin ve vücudunuzun bir yaş daha gençleştiğini görün

Cilt kanserinden nasıl korunurum?

Bir partnerin yardımıyla (göremediğiniz bölgelere bakması için eşiniz veya arkadaşlarınızdan rica edin ve bütün cilt yüzeyini fotoğraflayın) kendi muayenenizi yaparak prekanseröz büyümeye karşı dikkatli olun ve yeni ya da farklı oluşan bir şey varsa cilt doktorunuza gösterin. Resimlerini çekmek için cep telefonunuzu bile kullanabilirsiniz ve bu yolla cilt doktorunuz da yıllara göre oluşan değişimi gözleyebilir. Resmini çektiğiniz çıkıntının yanına bir demir para koyarak boyutun anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada, güneşten korunduğunuz için güvende olduğunuzu zannediyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü cilde zararlı ozon seviyeleri öğlende artar ve bu da güneş varsa da yoksa da cilde zarar verebilir. Bu da, güneşten çok iyi korunuyor olsanız bile cildinizin sağlığına çok dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor.

Trans yağ nedir?

Trans yağ, içeriğindeki çapraz bağlı hidrojen bağları sayesinde oda sıcaklığında uzun süre dayanabilir. Trans yağ tüketmek iltihaplanmayı artırmasının ve atardamar hücrelerinize zarar vermesinin yanı sıra kolesterolde de anormalliklere neden olabilir (iyi kolesterolünüzü düşürüp, kötü kolesterolü artırmak gibi) ve bu da pıhtılaşmaya neden olur. Trans yağların değeri ise uzun raf ömrüne sahip olmalarından geliyor. Gıda üreticileri eğer bir yıllık raf ömrü olan sağlıklı yağlar olsaydı onları kullanarak üretim yapmayı isterlerdi.

Zeytinyağı UVB ışınlarından da KORUYOR!

seviyoruz ve ne zaman bu doğal mucizeyle ilgili bir kullanım alanı daha öğrensek heyecanlanıyoruz. Zeytinyağı artık makyaj ürünleri ve cilt kremlerindeki yerini almalı çünkü UVB ışınlarının cilde zararlarını azalttığı kanıtlandı! Ekstra sızma zeytinyağı daha çok işe yarıyor gibi görünüyor (neredeyse her şeyde olduğu gibi, zeytinyağı bazı kişilerde cilt tahrişine neden olabilir). Zeytinyağı banyosu yapmak için dörtte bir bardak zeytinyağını lavanta ve nane yağıyla birlikte banyo suyuna ekleyin. Kış aylarında veya düşük nem bulunan yerlerde zeytinyağı, nemlendiricilerin içinde en doğalıdır. Özellikle dirsek, yüz, ayak ve bacak kısımlarına masaj yaparak uygulayın. Zeytinyağı aynı zamanda kafa derisi ve saçı, tırnakları ve dudakları nemlendirmek için de kullanılabilir.

Yüksek kolesterol cildinizi nasıl etkiler?

Kolesterolün yüksek olması yalnızca damarlarınızı tıkamaz, aynı zamanda cildinizi de tıkar. Kontrolden çıkmış kolesterol ve trigliserid seviyesi görüntünüze de zarar verebilir. Ksantoma denilen deride oluşan sarı yumrular ya da lekeler yüksek trigliserid yüzünden meydana gelir. Scavenger (çöpçü, leş yiyen) hücreler deri yüzeyinin altındaki birikmiş yağı temizler. Doymuş yağ ve trans yağı azaltılmış diyetler, kan şekerini kontrol altında tutmak, kötü kolesterolü düşük tutan, iyi kolesterolü de yükselten ilaçlar kullanmak, atılması gereken önemli adımlar arasındadır. Yüksek kolesterol düştüğü zaman ksantoma da düzelebilir; ancak bu yıllar sürebilir. Niyasin (günde iki kere 300 mg veya daha fazla, doktorunuza da danışın) ve 162 mg aspirin de (mideye olan zararını en aza indirmek için öncesi ve sonrasında yarım bardak ılık su için) eklendiğinde atardamar iltihaplanmasını ve kırışıklık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 Dr. Öz Show Digitürk Home TV’de hafta içi her gün 13:30 ve 19:00’da.

Bu yazı 3 Nisan 2011 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır

2