Askerliğinizi borçlanıp 2951 gün de prim ödemelisiniz

30 Nisan 2010, Cuma 05:00
AA

Soru: Doğum tarihim 10 Haziran 1952. SSK başlangıç tarihim 1 Mart 1965’tir. Toplam 49 günlük prim ödemem var. Şu an çalışmıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Nuri YÜCEL

Cevap:
8 Eylül 1999 tarihi itibarıyla 23 yıldan fazla süredir sigortalı olduğunuzdan, emekli olmak için eski kanunun 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak prim ödemeniz çok az. Muhtemelen 20 ay askerlik yapmışsınızdır. 20 ay askerlik borçlanması yaptıktan sonra, 2951 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Emekli ikamet maksadıyla kullandığı yazlık daire için Emlak Vergisi ödemez
Soru: Eşim ev hanımı. Eşimin adına olan dairede oturuyoruz. Eşim geliri olmadığı için Emlak Vergisi ödemiyor. Emekliyim ve emekli aylığından başka gelirim yok. Benim adıma da bir yazlık dairemiz var.
Yılın yarısına yakın kısmını bu dairede oturarak geçiriyoruz. Ancak benden Emlak Vergisi alıyorlar. Benim gibi emekli olan bir arkadaşım yazlık daire için Emlak Vergisi ödemiyor. Acaba benden vergiyi yanlışlıkla mı alıyorlar? Ben de Emlak Vergisi ödememek için ne yapmayım? Musa AKAN

Cevap:
Emekli aylığından başka geliri olmayan ve Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek meskeni olanların Emlak Vergisi oranı Bakanlar Kurulu’nca sıfıra indirildiğinden Emlak Vergisi ödemiyorlar.
Ancak, bu uygulamadan muayyen zamanlarda dinlenmek maksadıyla kullanılan meskenler (yazlık olarak kullanılan daireler) yararlanamıyor. Yılın belli zamanlarında dinlenmek için kullandığınız, adınıza olan daire için Emlak Vergisi ödemek zorundasınız.
Yazlık dairesi için Emlak Vergisi ödemeyen arkadaşınız o dairede ikamet ediyordur. Yani daireyi yılın muayyen zamanlarında dinlenmek maksadıyla kullanmıyordur.
Çünkü yazlık daire de olsa, yılın muayyen zamanlarında dinlenmek maksadıyla kullanılmayıp, yılın tamamında ikamet maksadıyla kullanılıyorsa, sıfır oranlı Emlak Vergisi’nden yararlanır Emlak Vergisi ödenmez.

Borçlanmaya ihtiyacınız yok
Soru: 1 Ekim 2001 tarihinde lise eğitimim esnasında (ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum) staj yaparken okul tarafından sigortalı yapıldım. Ve bize sigorta numaralarımız ve sigorta kartlarımız verildi. Fakat o tarihten staj bitiş tarihine kadar SSK’ya hiçbir prim ödemesi yapılmadı.
29 Mayıs 2006 tarihinde bir işletmede aynı sigorta numarası ile sigortalı olarak çalışmaya başladım. Adıma 184 gün prim ödendi. Sonra bu işyerinden ayrıldım.
Askere giderek 24 Ekim 2007 ile 17 Şubat 2009 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. 18 Nisan 2009 tarihinde sigortalı olarak işe başladım ve halen çalışmaya devam ediyorum.
Sorum şu: İlk işe giriş tarihimde, yani 1 Ekim 2001’den hiç prim ödemesi yapılmayan sigortalı olarak çalışmaya başladığım tarihe kadar olan süreyi borçlanabilir miyim? Aynı zamanda askerlik borçlanması da yapmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. R.A.

Cevap:
Staj sigortasında kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmediğinden, emeklilik açısından başlangıç sayılmaz. Staj sigortasında, kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırılarak stajyerin, hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı riskleri sigortalanmış olur. Stajyere sigorta sicil numarası ve sicil kartı verilir. Verilen bu numara ve kart emekli olana kadar kullanılır.
Sigorta başlangıç tarihiniz staja başladığınız tarih olan 1 Ekim 2001 değil, adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen 29 Mayıs 2006’dır. Maalesef gerideki prim ödenen günler borçlanarak kazanılamadığından 1 Ekim 2001 ile 29 Mayıs 2006 tarihleri arasını borçlanarak, sigortalılık süresi olarak kazanmanız mümkün değil.
Esasında ihtiyacınız da yok. Çünkü emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 60 yaşınızı doldurana kadar prim ödemenizi rahat rahat 7000 güne tamamlarsınız.
Bize göre askerlik borçlanması yapmanıza da gerek yok. Ancak, yine de askerlik borçlanması yapmak isteseniz, bulunduğunuz yerdeki SGK’ya yazılı olarak askerlik borçlanması talebinde bulunmanız gerekiyor.

1 Ekim 2008’den itibaren isteğe bağlıya 41 aydan fazla prim ödemeyin
Soru: 1960 doğumluyum. 1978 yılında SSK’lı oldum. Daha sonra iste bağlı prim ödemeye başladım. Sizin de bildiğiniz üzere bizleri Bağ-Kur’a tabi tuttular. Şu an eşimin yanında çalışıyorum.
Ve sigortaya tekrar geçiş yapıp emekli olmayı planlıyorum. Askerlik borcumu ödemedim. Onu da ödersem, ne zaman emekli olabilirim? Şükrü BAŞAL

Cevap:
Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 44 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi borçlandıktan sonra toplam prim ödemenizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
1 Ekim 2008’den itibaren isteğe bağlı prim ödemeleri 4/b sigortasına (eski adıyla Bağ-Kur’a) sayılıyor. Ancak, bu tarihten itibaren isteğe bağlıya 41 aydan fazla prim ödenmediği sürece sorun yaşamazsınız.

Babanız prim ödemesini 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir
Soru: Babam 1 Ocak 1949 doğumlu. 1 Ağustos 1998 tarihinden itibaren Tarım Bağ-Kur’lu. Son af olduğunda prim borcunu toplu ödedim. Şu an primlerini düzenli ödüyorum. 20 ay olan askerliğini borçlanarak bedelini ödedim.
180 gün çiftçi sigortası çıktı. Tarım Bağ-Kur’u ile birleşmesi için dilekçe verdik. Babam yaş haddinden ne zaman emekli olabilir? Üzeyir SARITAŞ

Cevap:
Babanız yaş haddinden emekli olmak için 15 tam yıl (5400 gün) prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Babanızın çiftçi sigortası 1 Ağustos 1998’den önceyse, aralıksız prim ödeyerek prim ödemesini 15 tam yıla tamamlayacağı 1 Haziran 2011 tarihinden, sonraysa 1 Aralık 2011 tarihinde emekli olabilir.

Prim yeterli, 48 yaşı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz
Soru: 1 Ocak 1966 doğumluyum. 18 Mayıs 1985 sigorta girişliyim. 7200 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? CAVİT

Cevap:
Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz dahi, 48 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.