Esnaf odası aidat borçları da af kapsamında

29 Haziran 2014, Pazar 05:00
AA

Soru:

Torba yasa esnaf odası aidat borçlarını kapsamıyor mu? Kapsıyorsa şartları nelerdir?   Z. ARIKAN

[[HAFTAYA]]

Cevap:

Kapsıyor. Torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar ödenmemiş esnaf ve sanatkarların üyesi oldukları odalara olan aidat borçlarının affına ilişkin prosedür şu şekilde:

  -Torba kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ay sonuna kadar başvuruda bulunulacak.

  -Borçların asılları ile bu tutara torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar enflasyon oranında hesaplanacak gecikme bedelinin birinci taksiti,

  -Yasa yürürlüğe girdikten sonra üç ay içinde,

  -Kalanı üçer aylık dönemler halinde sekiz eşit taksitte ödenecek.

  -Bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi borçlar silinecek.

 -Gereken toplam tutarın birinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, ödenmesi gereken tutardan yüzde 10 oranında indirim yapılacak.

Emekli kız çocuğu ssK’dan yetim aylığı alamaz

Soru:

1998’de eşimden ayrıldım. 2013’te Emekli Sandığı’ndan devlet memuru olarak emekli oldum. 2006’da sigorta emeklisi olarak vefat eden babamdan yetim aylığı veya herhangi bir aylık alabilir miyim?   Eda TİLEKLİ

Cevap:

SSK emekli kız çocuğuna anne veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuzdan maalesef SSK’dan yetim aylığı alamazsınız. Siz SSK emeklisi, babanız Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, yetim aylığı alabilirdiniz. Çevrenizde bu durumda olanlar sizi yanıltmasın. Bu durum yasalar arasındaki farktan kaynaklanıyor.

Ürün satışında Bağ-Kur’a prim kesilip kesilmediği önemli

Soru:

Annem 1 Ocak 1954 doğumlu. Bağ-Kur’a hiç ödemesi yok. 1998’e ait müstahsil faturamız var. Yağlı tohumlara çiçek dökmüş. Faturası elimizde. Torba yasadan emeklilik için yararlanabilir miyiz?   Bahar ÖZÇETİN

Cevap:

Torba yasada bugün durumunuza ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Sorunuzdan, annenizin ne iş yaptığını ve elindeki fatura veya müstahsil makbuzunun neye ait olduğunu anlayamadık. Genel bilgi verebiliyoruz. Annenizin elinde, zirai ürün satışlarından Bağ-Kur’a prim kesintisini gösteren müstahsil makbuzu varsa, bu makbuzla Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak, geriye dönük olarak Bağ-Kur’unu başlatabilir. Şayet elinde Bağ-Kur’a prim kesintisi yapıldığını gösterir müstahsil makbuzu yoksa, geriye dönük Bağ-Kur’a kayıt yaptıramaz. Bunun için torba yasa hükmü konması gerekir. Yasa çıktığında burada kapsamlı açıklamalar yaparız. Gazeteniz POSTA’yı takip etmeye devam edin.

Dedem askerliğini borçlanarak emekli olabilir mi?

Soru:

Dedem 1938 doğumlu. 1979’da SSK’lı oldu. 1000 gün primi var. Askerliğini yatırarak emekli olabilir mi?   AHMET

Cevap:

Dedeniz askerliğini yatırarak emekli olamaz. Çünkü yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 60 yaş şartına tabi. Muhtemelen iki yıl askerlik yapmıştır. Askerlik süresini borçlandıktan sonra, 1880 gün daha prim ödeyerek toplam primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

İsteğe bağlı prim ödeyebilirsiniz

Soru:

4 Nisan 2005’te sigortalı oldum. 13 Haziran 2014’te işten çıkartıldım. İsteğe bağlı sigorta primi yatırabilir miyim? Yatırırsam ne kadar gün prim yatırmam gerekli?  Selim BORAZAN

Cevap:

İsteğe bağlı prim yatırabilirsiniz. Ay için soruyorsanız her ay 30 gün prim ödemeniz gerekir. 7000 gün prim ve 60 yaş şartına tabisiniz. Priminizin son 1260 gününü sigortalı çalışmak suretiyle ödemek şartıyla, diğer prim eksiğinin tamamını isteğe bağlı olarak ödeyebilirsiniz.

İşsizlik sigortası primlerinin iadesi yok

Soru:

18 Ağustos 1981 doğumluyum. 1 Ağustos 1999’da sigortalı oldum. 4213 gün primim var. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sitesinde 58 yaşında emekli olabileceğim görünüyor. Ama benim bildiğim kadarıyla 56 yaş olması gerekiyor. Ne zaman emeklilik hakkım doğuyor? Bir de bizden kesilen işsizlik maaşlarını geri alabiliyor muyuz? Mesela emekli olana kadar hiç işsiz kalmadım veya işsizlik sigortasından faydalanmadım. Benden kesilen paraları toplu olarak geri alabiliyor muyum?   Rıdvan UĞURLU

Cevap:

SGK’nın sitesinde görünen bilgi doğru. Çünkü sizin gibi ilk defa 24 Kasım 1998 ile 8 Eylül 1999 arası sigortalı olanlar 25 yıl sigorta, 5975 gün prim ve 58 yaş şartına tabi. 1762 gün daha prim ödeyerek priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabileceksiniz. İşsizlik sigortasından yararlanmayanların, ödedikleri primi geri almaları gibi bir uygulama yok. İşsizlik ödeneğinden yararlanmasalar da ödedikleri primi geri alamazlar.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.