Zihin temizliği şart!

10 Nisan 2015, Cuma 05:19
AA

“Kadının fıtratında köle olmak vardır.” “Kadın ait olur, erkek ait olmaz, sahip olur.”

* 7 Haziran’dan sonra Meclis sıralarında oturması olası AKP’li şarkıcı Uğur Işılak bunları 3 yıl önce söylemiş. 3 yılda umarım bu fikrin, ne biçim felaketlerin doğumhanesi olduğunu anlamış, zihinsel bi gelişim yaşamıştır. Şayet bu ‘pespaye erk replikleri’, hâlâ yerli yerindeyse kendisine önce şunu hatırlatmakta fayda var:

* Testosteron yüklü beyninde kadınlara bu yıl hayli yer açmak zorunda kalacak. Çünkü; Meclis’te bu dönem çokca kadın vekil görecek. Birçoğu da kendisine; ‘Kölelik ve sahiplik’ konusunda hayatının dersini verebilecek güçte kadınlar...

Bir de benim kendisine şahsi iki çift hatırlatmam var: Bence siz o ‘Sahip olma’ kafasının gelebileceği korkunç noktayı iyice bi düşünün. Özgecan’a ve nicelerine, işte hep o ‘kadına sahip olma’ kafasındaki adamların saldırdığını bi anlayın. Her gün en az üç kadının öldürüldüğü bu ülkenin Meclis’ine girmeden önce de o zihninizi bi zahmet temizlemeciye verin... Olur mu!

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ...

Bugünler elbet geçecek. Yaşlanacağız, belki yaşayacağız... Ve ben, sarıp sarmalayıp zihnime koydum, gelecek için şu cümleyi: “Bir insanın kartopu yüzünden öldürüldüğü yıllardı. Allah bi daha göstermesin.”

Dükkanının camına kar topu geldiği için bi esnafın öldürdüğü meslektaşım Nuh Köklü anısına, Kadıköy Yeldeğirmeni’ne İskender Giray tarafından yapılan “Ayrışma” isimli heykel konuldu. Gençler, o heykele gözünüz gibi bakın. O heykel, nefretten nefret etmeniz için abideniz olsun.

ÖMRÜN MATEMATİĞİ

En son ne zaman;

Aylaklık yaptınız, kolunuzdaki saatin zabıtalığından kurtulup...
Gözlerinizi teslim ettiniz, sevdiğinize hesapsız...
Derin bi nefes çektiniz hayattan, iliklerinizde hissedene kadar...
Aklınızı aldattınız, ruhunuzu sığ sulardan alıp kaçırdınız...
Oysa ömrün matematiği iki dize işte; ‘Hayat kısa, kuşlar uçuyor...’

Cemal Süreya

HAK-SIZ MIYIM?

Uludere’de geçenlerde 20 katır, askerler tarafından öldürülmüştü. İki de bu hafta öldürüldü. O günden bugüne bazı ünlülerin de aralarında olduğu hayvan hakları derneklerinden çıt çıkmadı. Merak ediyorum, Kürt’ün olunca katırın da mı hakkı olmuyor!

HAYRET EDİYORUM

İnsanlar kumpaslarla hapislere atıldı. Haysiyetleriyle oynandı. Sonra bi sabah kalktık; “Pardon aldatıldık” denmedi mi?
‘Neyi istedi de vermedik?” denilen Fethullah Gülen bi sabah kalktık ‘terörist’ ilan edilmedi mi?
Kalemlerini iktidarın kıblesinde secdeye yatıran, üç gün önce söylediğini üç gün sonra yalayan gazetecileri görmedik mi?
Çok değil bundan 6 yıl önce “Erdoğan padişahlık derdinde” diyen siyasetçi, şu an AKP Genel Başkan Yardımcısı olmadı mı?

13 yıl boyunca onca ‘U dönüşü’ görmüş geçirmiş insanlar olarak yahu siz hâlâ Savcı Sayan’ın CHP’den AKP’ye geçmesinde misiniz allah aşkına?

'ESKİTİLMİŞ TÜRKİYE'

‘Tarihimizle barışacağız’ derken, memleket kostümlü komedi dükkanına döndü: Saray’da tarihi kostümlü askerler, polisler...

Sünnet düğünlerinde padişah-sultan kılığına giren ana babalar...

Milletvekili başvuru pozları için kaftan diktiren adaylar...

Yok satan varaklı koltuklar... ‘Son Osmanlı Padişahı’ diye açılan pankartlar...

Derken;

Cumhurbaşkanı için ‘Yeni Türkiye Marşı’ da yazıldı ve dün de 14.yy’dan kalma Mehter Takımı tarafından çalındı. ‘Yeni’ kelimesine bu kadar da haksızlık edilmez ki...