Bu adamdan ne köy olur nede kasaba

27 Eylül 2009, Pazar 15:05
AA

Daniel González Güiza, 2007-2008 sezonunda Mallorca’da kupa maçları dahil 42 maçta 29 gol atmıştı. Hiç penaltı kullanmadan 27 golle La Liga gol kralı oldu. 2008 Avrupa Şampiyonu İspanya Milli takımının 3. golcüsüydü.

Büyük umutlarla Fenerbahçe’ye transfer olurken sadece kulübünün değil aynı zamanda lig tarihinin de en pahalı transferi oluyordu. Bonservisine tam 14 Milyon Euro ödendi. Taraftar heyecanlıydı. Hem etiketi olan hem de yaşı müsait bir forvet seyretmenin keyfine varacaklardı. Avantajlıydı. Kendisini iyi tanıyan, ne yapabileceğini bilen, vatandaşı, milli takımdan hocası ile beraber gelmişti.

Geçen yıl Fenerbahçe’de maya tutmadı. İşler yolunda gitmedi. Takım hoca ya alışamamıştı. Birçok olumlu pozisyonu gole çeviremeyen Guiza’nın başarısızlığı biraz olsun hocasının başarısızlığının gölgesinde kaldı ve sezon sonu Aragones gitti, Guiza kaldı. Taraftar emin değildi ama gelecek sezona umutla bakıyordu. Yeni transferler ve yeni bir hoca geldi, Başkan Yıldırım’ın 3 sene? şampiyonluk sözüyle.

Christoph Daum ülkeyi tanıyor, burada nasıl bir futbol oynatılması gerektiğini iyi biliyordu. Bu da Guiza’nın iyi değerlendirmesi gereken şansıydı. Bu sene Guiza’dan umutluydum. Temiz bir sayfa açacak, disiplinli oynayan takımının önünde goller atacaktı. Hatta ilk hafta işte yeni transferimiz demiştim. Hızlı başlayıp 2 gol atmıştı ilk maçında. 4 maçta 3 gole ulaştı, sonra sustu.

Geçen yılki görüntüsüne döndü adeta. Hele Antalya’da yaptıkları mutlaka masaya yatırılmalıdır. 2 tane net kaleciyle karşı karşıya pozisyonu kalecinin üzerine vurdu.

İlk pozisyonda sağ gösterip kalecinin solundan geçmek için çok mesafesi vardı.

İkincisinde ise topun altına girip ağlarla buluşturacaktı. Yapmadı yapamadı. Ben son dakikada ki golle sonuçlanan pozisyonda bile kalecinin üstüne vuracak sandım.

Dün belli oldu ki bu adamdan ne köy olur nede kasaba. Fakat sezon başladı, Guiza ile yola çıktık. Geri dönmesi zor. Avrupa maceramız erken biterse devrede henüz para ederken mutlaka satılmalı. Yerinede gelecek sezonda oynayabilecek bir yerli forvet alınmalı. Yabancı forvet ise gelecek sezon başı. Hadi Aykut Bey görev başına, Fenerbahçe’ye yakışan bir forvet istiyoruz sizden.