Heyecan var!

24 Ekim 2009, Cumartesi 10:42
AA

Uzun zamandır Kadıköy’de oynanan bir Fenerbahçe-Galatasaray maçından önce bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Bu maçı ligin diğer maçlarından farklı olarak, bağımsız değerlendirmek gerek.

Fenerbahçe'nin 9 maçlık avantajı

Fenerbahçe Kadıköy’deki son 9 maçı kazandı ve bunun rahatlığıyla, müthiş bir özgüvenle sahaya çıkacak. Madalyonun öbür yüzünde ise şu var: Galatasaray’ın kaybedeceği önemli bir şey yok.

Maçın kilit mevkii: Orta saha

Fenerbahçe için maçın en kilit mevkisinin orta saha olduğunu düşünüyorum. Christian Baroni büyük ihtimalle her zaman bildiğimiz oyununu oynayacak. Dolayısıyla Emre’nin performansı ve Daum’un yanında oynatmayı karar vereceği Mehmet veya Özer'in perfomansı Fenerbahçe için belirleyici olacak.

Kilit isim de Emre olacak

Bu maç için Özer’e bir şans verilmesi gerek. Şayet maç sıkışırsa Fenerbahçe, Mehmet’i devreye alıp uzaktan sert şutlarıyla fark yaratabilir. Ama orta sahanın kilit ismi Emre olacak. Emre’nin istekli oynaması Alex’i de çok rahatlatacak. Böylece Alex, Fenerbahçe’nin ihtiyacı olan ve rakibi zor durumda bırakan paslarıyla takımı sonuca götürecektir.

Kazım forvet oynayabilir

Fenerbahçe genelde oyunu kanatlardan oynamayı seviyor, bu da yan toplarda başarılı olmayan Leo Franco için büyük tehlike oluşturacak. Hatta organize ataklar yapamayan bir Trabzonspor’dan 3 gol yiyen Galatasaray defansı, Fenerbahçe’nin işini kolaylaştırabilir. Kazım forvet olarak Steaua Bükreş maçında iyi performans sergiledi. Daum'un sağ kanata Mehmet’i veya Gökhan’ı alıp Semih’i oynatmaması durumunda Kazım pazar akşamı forvet oynayabilir.

Bilica hatalarını tekrarlarsa...

Daum, Gökhan’ı sağ kanatta oynatırsa, göbek yerine sağ bek daha iyi oynayan Önder Turacı’yı tercih edebilir. En büyük endişe, ayağı çok düzgün olan Kewell ve Keita olacak. Elbette Arda’yı da unutmamak gerek. Bilica’nın ağır kalması burada sorun yaratabilir. S. Bükreş maçında defanstan top çıkartırken yaptığı hataları tekrarlamaması gerekiyor. Lugano’un kart görme ihtimali de ürkütücü. Volkan’a her zamankinden daha fazla güveniyor ve iyi bir maç çıkaracağını düşünüyorum. Andre Santos da gününde olursa, Fenerbahçe maçı rahatlıkla kazanabilir.

Fenerbahçe taraftarına güvenin

Her zaman olduğu gibi Fenerbahçe taraftarı Şükrü Saracoğlu’unu dolduracak ve Fenerbahçe’nin arkasındaki büyük güç olacak. Bundan sonrası ise Daum, Koch ve takımı motive edecek diğer etkenlere kalıyor.