Aferin Şehnaz

07 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
AA

Basın hayatıma başladığım ilk günden beri spor basınının en büyük sorunu; ülkemizdeki başta GSGM (Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü) olmak üzere, spor kuruluşları, federasyonlar ve kulüplerle iletişimdir. Son yıllarda kulüpler bu sorunu iyi kötü çözmeye çalışsalar da, tam olarak birer haber merkezi kuramadılar.

Medya haberleri ikinci ağızdan değil, haberin ana kaynağından almalıdır. Son 6 ay içinde GSGM’de güzel bir hamle gördük. Orta karar devam eden web sitesinin yanı sıra; genç bir kızımız Şehnaz Yeygel son Akdeniz Oyunları’ndan başlayarak GSGM’de gerçek haber merkezinin görevlerini üstlenmeye başladı.

Medyaya yerli ve yabancı yetkililerle yaptığı röportajları ulaştırdı. Haberleri muntazaman, tarafsız olarak verdi. Bunun yanı sıra, editörlüğünü yaptığı GSGM’nin yayın organı Gençlik ve Spor Dergisi’ni de adam gibi bir dergi olarak kamuoyuna sundu. Defalarca yazdım. Hem kulüplerin hem federasyonların hem de medyanın ilgilendiği haber kaynakları olan kuruluşların birer haber merkezi kurmaları şart. Tabii eğer, kendileri ile ilgili haberlerin doğru alınmasını, doğru yayınlanmasını istiyorlarsa.

Dünyamızda spor kuruluşlarının da bir ticari şirket gibi tanıtıma ihtiyacı vardır. Bunun içinde sporu bilen, yabancı medyayı takip eden profesyonel spor habercileri ile çalışmaları zorunludur. Son günlerde voleybolda bu yolda adımlar atıyor, amma bu kişisel haberleşme şeklinde olmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; internetle gelen haber ve fotoğraflar ciddiyet bakımından federasyonun adını taşımalıdır.

Voleybol Federasyonu Haber Merkezinin adının kullanılması gibi. İletişim dünyadaki pek çok sorunu ortadan kaldırır, yalan haberi engeller, yanlış anlamayı düzeltir ve kamuoyunu doğrularla aydınlatır. Spor kuruluşlarında bu göreve talip olan arkadaşlarımız da (haber merkezini bir metih ve abartma merkezi haline getirmeden) doğru yerlere, medya zamanlamasına uygun şekilde görev aldıkları kuruluşların haber ve fotoğraflarını ulaştırarak görevlerini iyi yapmalarını ve ülke sporuna yararlı olmalarını bekleriz. Modern dünyada en önemli konu, devamlı gelişen iletişimdir. Bu sporda da böyledir ve böyle olmalıdır.