Spor endüstrisi ve bilgi

21 Eylül 2009, Pazartesi 10:32
AA

Başta dostum Özhaseki olduğu halde tüm Kayseri’nin çalışması ile Anadolumuz’daki en modern stada kavuştuk. Amma, gelin görün ki bu muhteşem stadın önemli bir çim sorunu olduğu meydana çıktı. Çok üzüldüm. 

Ülkemiz Türkiye’de sporun pek çok dalında; tabii futbolda da gelişmeler var, başarılar kazanıyoruz. Amma, spor endüstrisini anlamak bakımından hâlâ büyük eksiklerimiz var. Bilgi ve uzmanlık uzun bir süre çalışmanın kişilere kazandırdığı bir yetenektir. Aklıma 1950 yılında yaşadığım bir olay geldi. 

Rahmetli babam Müfit Arıpınar (341-18) Bursa garnizonunda binbaşı idi. O yıl ünlü Marshal yardımı başladı. Amerika, müttefiklerine ve harpten yıpranmış Avrupa’ya para, mal ve silah yardımı yapıyordu. Bursa garnizonuna da Amerikalılar geldiler. Bir yüzbaşı James vardı. Onu bir gün soru yağmuruna tuttular: Toptan anlar mısın? Hayır. Makineli tüfekten? Hayır. Hepsine hayır dedi. Sonunda James “Ben tankçıyım, tanktan anlarım. Bir tankı son vidasına kadar söker, sonra toplarım” dedi. 

Ülkemizde okumadan alim olanlar sporda da var. Bir konuda tam uzman olmak için o konuda eğitim görmek, pratik yapmak ve gelişimleri her gün izlemek gerekir. Yakın arkadaşım iş ve spor adamı Ertuğrul Arpacı’nın oğlu Erdil sporu sevdiği için, Alman Lisesi ve İTÜ’den sonra Edinburg’da üniversitede spor yöneticiliği okudu. Master yaptı. Sonra Türkiye’ye gelip spor yöneticiliği yapmaya karar verdi. Başarılı da oldu. 

Süratle artan statlar ve spor tesislerimiz için GSGM niçin kabiliyetli gençleri seçip, onlara burs vererek spor tesisleri uzmanı, çim uzmanı olarak yetiştirmeyi düşünmüyor, anlamıyorum. Direksiyona geçenlerin, yalnız araba kullanmayı bilmeleri yetmez, motordan da anlamaları gerekir. Ancak o zaman yolcular tam güvende olurlar.