İlişkilerim kısa sürüyor

07 Mart 2015, Cumartesi 05:00
AA

Her cumartesi bu köşede sizinleyim. Dertlerinize çare, acılarınıza ortak olacağım. İlişkilerinizde mutluluğa giden yolları göstereceğim. Arkadaşlarınızla, ailenizle sorunlar yaşıyorsanız, berekete giden yolda tıkanıklıklar önünüzü kesiyorsa, ‘Zorluklarla nasıl baş edebilirim?’ ‘Nasıl hayattan daha çok zevk alabilirim?’ ‘Bazı kişileri affedemiyorum, öfkeme hakim olamıyorum’ diyorsanız doğru adrestesiniz. Bana yazın, sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: 35 yaşındayım. Hiç evlenmedim. Çok kadın girdi hayatıma, artık uzun süren bir ilişki istiyorum. Sıkıldım yalnızlıktan. Ama bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. Çünkü bir yandan da değişik kadınlarla olmaktan hoşlanıyorum. Ne yapsam? RUMUZ: RENK CEVAP: Ne yapmak istediğine karar vermeden sağlıklı bir ilişki yaşaman zor. Uzun süreli ilişki istiyorsan “Sadık kalabilir miyim?” sorusunu kendine sor. Karşı tarafta nasıl özellikler arıyorsun? Ve bu aradıkların sende var mı? Bu soruların cevabını düşün. Değişik kadınların sonu yok. Ama sonu aynı işte: Vücut tatmin olur, ruh olmaz. Şunu unutma: Böyle giderse “Sıkıldım” dediğin yalnızlık bir süre sonra seni çok daha fazla rahatsız etmeye başlayacak.

Gururum sevgilimi aramama engel

SORU: Erkek arkadaşımla altı aydır birlikteyim. İlk kez bir ilişkim böyle uzun sürdü. Geçen hafta büyük bir kavga ettik. Ben hatalı olmama rağmen kendimi kontrol edemedim, sinirlendim. Ama gururum onu aramamı engelliyor. Onun mesaj atmasını bekliyorum. Bir haftadır ses yok. Ne önerirsiniz? RUMUZ: KAPRİS CEVAP: Hatalı olduğunu bile bile neyi gurur meselesi haline getiriyorsun? İletişim, açık olmakla kurulur. Samimi ve dürüst olmakla da sağlam temeller atılır. Hemen telefona sarıl ve özür dile. Erkek arkadaşınla buluş. Yanlış davrandığını anladığını belirt. Dilerim geç kalmamışsındır. Duygularınla hareket ettiğin sürece sinirlerine hakim olamazsın. Öfkelendiğin zaman hemen tepki verme. Derin derin nefes al, bulunduğun yerden ayrıl. Bunun çok faydasını görürsün. Sen dürüst, samimi ve saygılı olursan ondan da aynı şeyi alırsın.

Eski sevgilimin kardeşi benimle evlenmek istiyor

SORU:
Üniversitedeyken birkaç ay boyunca, şimdiki sevgilimin ağabeyiyle çıkmıştım. Geçmişte kaldı. Unuttum onu çoktan. Şimdiki sevgilimin bundan haberi yok ağabeyi de bahsetmemiş. İlişkimiz ciddi, benimle evlenmek istiyor. Ona anlatmak taraftarı değilim ama bir gün öğrenir diye de korkuyorum, çünkü onu kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım? RUMUZ: ÇIKMAZ CEVAP: Bir gün öğrenir ya da öğrenmez, bu ayrı bir konu. Önemli olan şu: Sen kendine bunun yapılmasını ister miydin? Hareket noktan bu olsun. Sevdiğini kaybetmek istemediğin açık. Zor durumda kaldığın da belli. Bu durum öğrenildiğinde pek iyi sonuçlar doğurmaz. Geçmiş geride kaldı, haklısın. Ancak ailevi durum söz konusu olduğunda bu çok da ‘geçmiş’ olmuyor. İşler içinden daha da çıkılmaz bir hal almadan konuşmanda fayda var.

Kayınvalidem oğluna aşık

SORU: Altı aydır nişanlıyım. Kayınvalidem oğluna aşık. Aşırı düşkün. Her işimize karışıyor. Nişanlım “İdare et” diyor. Nişanlımı annesinden, annesini de bizden nasıl uzaklaştırırım? RUMUZ: KARABELA CEVAP: Oğlunu anneden, anneyi oğlundan uzaklaştırma fikrini unut. Bunun yolu yok olsa da sana hayrı dokunmaz bilesin. Evleneceksen bunu kabul edip evlen. Bazı aile yapılarında böylesi bağlılıklar fazla olabiliyor. Ailen farklı bir yapıdaysa durum zorlaşabilir. Devam kararı verirsen şunu yapabilirsin: İkisine karşı sınırlarını belirle. Ama suçlama, tatlı ve sıcak bir dil kullan. Canayakın davran. Kendi annenin de kaprisleri olmuyor mu? Öyle bak olaya. Her kötü niyetli davranışın, sana kötü olarak döner. “Yok bunu yapamıyorum” diyorsan bu kişiyle evlilik fikrini tekrar gözden geçirmen gerek.

Sevgilimin, kızımı taciz etmesinden korkuyorum


SORU: 4 yıl önce eşimden ayrıldım. Kızım 12 yaşında. Bir senedir biriyle beraberim. Onun da bir oğlu var. Evlenmek istiyor. Korkularım var. Bir sürü kötü şey duyuyoruz. Ya şeytana uyar, kızıma bir şey yaparlarsa? Gerçi sevgilim kızımla iyi anlaşıyor, bir sorun da yaşamadık. Ama korkularıma engel olamıyorum. Yalnız da kalmak istemiyorum. RUMUZ: KORKU CEVAP: Bir anne olarak korkularını anlayabiliyorum. Ancak her erkek taciz eder diye bir şey yok. Sevgilinle bir yıldır berabersin. Bu sürede ona güvenmediysen evine niye soktun? Yalnız kalmak için evlenme. Sevdiğin için evlen. Hiçbir erkeğin, ömrümüzün sonuna kadar bizimle olmasının garantisi yok, olamaz da. Korkularını olumluya çevirmelisin. Birlikte olduğun kişiyi iyi tanıdığından emin ol. Hala görüşlerin değişmediyse şunu kendine sor: Geçmişte tacize uğradım mı? Gerekirse konunun uzmanı bir psikiyatrdan yardım al.

Hoşlandığım erkekle ortamlarımız çok farklı


SORU: Bir ay önce arkadaşımın evinde tanıştığım adamdan hoşlandım. Sohbeti güzel. Bana sıcak davranıyor. Eski kız arkadaşlarından, aşktan konuştuk. Söyledikleri hoşuma gitti. O da benden hoşlandığını mesajlarıyla dile getirdi. Sanırım bunu açıkça söylerse beni arkadaş olarak kaybetmekten korkuyor. Çünkü iş, aile, girdiğimiz ortamlar çok farklı. Ben de ciddi bir ilişki istiyorum ama kararsız kaldım. Ne önerirsiniz? RUMUZ: SARMAŞIK CEVAP: Hoşlanmak ile sevgi farklı şeyler. İlişkini ilerletmeden de bunu anlaman zor. Arkadaş olarak tanıdığın kişiler ilişki boyutunda farklı davranabiliyor. Kafanda bu kadar soru varsa daha fazla ilerleme. Belli ki sen bu adama aşık değilsin. O zaman güzel giden arkadaşlığınız bozulabilir. ‘Yerinde kal’ derim. Her şey dengi dengine. Bunun tek istisnası: Aşk. Aşk varsa iş değişir. Eh, senin durumunda o da yok. Söyledikleri hoşuna giden birçok erkek karşına çıkabilir. Sen duygularına bak.