Ah şu gençler!

29 Nisan 2014, Salı 05:00
AA

Belirli bir yaş ve iş tecrübesine ulaşınca daha genç kuşaklara objektif bakma yetisi de kazanılıyor. Ama yapılan değerlendirmeler kişisel görüşten öteye gitmiyor. Eleman.net adlı insan kaynakları konusunda faaliyet gösteren bir internet sitesi 9 bin 643 aday arasında bir anket yapmış.

[[HAFTAYA]]

Anket genç kuşakların iş yaşamına bakışı konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor “Bir önceki işinizden ayrılma nedeniniz neydi?” sorusuna gençlerin yüzde 30’u “patronum/yöneticim” yanıtını verirken, yüzde 27’si maaşından memnuniyetsiz olduğunu, yüzde 21’i kariyer planının değiştiğini, yüzde 13’ü işyerinin uzaklığını ve yüzde 9’u da çalışma arkadaşları ile uzlaşmazlığını gerekçe olarak göstermiş. Bu sonuçları iyi okumak lazım. Ankete katılanların önemli bölümünü 20-29 yaş arası gençler oluşturuyor.

Bu yaş grubu Y kuşağı olarak tanımlanıyor. Y kuşağı beklentileri yüksek bir kuşak ve iş hayatında da aktif rol alıyorlar. Günümüzde yönetici koltuklarında ise X kuşağı oturuyor. Bu durumda patron ve yönetici olan X kuşağıyla, çalışan pozisyondaki Y kuşağı arasında zaman zaman çatışmalar yaşanabiliyor. Yapılan ankette, iş değişikliğinin nedeni olarak ‘patron’ yanıtının ilk sırada yer alması kuşaklar arası bu çatışmadan kaynaklanıyor. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı dershaneler ile ilgili yol haritasını belirledi ve takvimle ilgili genelgeyi illere gönderdi. Yasanın yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 tarihinde en az 3 yıldır dershane sahibi olan kişiler, kurumlarını özel okula dönüştürebilecek.

Başvurular 2 Haziran 2014 tarihinde başlayacak, 1 Eylül 2015 tarihinde sona erecek. Başvuru yapan dershane sahiplerinden binalarını, özel öğretim kurumları standartlarına uygun hale getirmeleri istenecek. Kurumlarını belirlenen şartlara uygun hale getiren dershaneler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonuna kadar özel okula dönüşümlerini tamamlamak zorunda. Dershane öğretmenlerinin Bakanlık kadrosuna geçebilmeleri için aranan şartlar da belirlendi. En az 6 yıl deneyimi olan öğretmenlerden KPSS istenmeyecek ve sözlü sınavda başarılı olan öğretmenler bakanlık kadrosuna alınacak.