Bakan görev başına

20 Mart 2015, Cuma 21:00
AA

Neler oluyor bize...

Ya da hep böyleydik de farkında mı değildik. Her taraf potansiyel sapık, katil, manyak kaynıyordu da biz mi bilmiyorduk. Taciz, tecavüz, cinayet, şiddet çok mu arttı yoksa artık kimse bunlara kayıtsız kalmıyor mu?

Açıkçası herkes gibi bu şüpheleri bu git-gelleri ben de yaşıyorum. Ama yok aslında durum ortada, kötülük hep vardı. Sapıklar, manyaklar, çocuk tacizcileri, tecavüzcüler hepsi hep vardı ama iletişim bu kadar güçlü değil ve kadınlar başlarına gelenleri anlatabilecek ve suçluların cezalarını çekmeleri için çaba gösterecek kadar bilinçli ve özgüvenli değildi.

Bir suçlu arayışına gireceksek tabii ki kötüler suçlu öncelikle. Ama bu suçun en büyük iştirakçisi buna göz yuman, görmezden gelen yapılar. Tıpkı son günlerde gazeteye yansıyan Elazığ’daki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşananlar gibi.

İşin daha da acıklı yanı mağdur çocuklardan birinin daha önce kaldığı Diyarbakır’daki yurtta da spor hocası tarafından tacize uğradığını anlatması. Ve ‘her yurtta oluyor’ diye bu sapıklığı haykırması.

Peşini bırakmamalı

Bu açık bir suç duyurusu aslında, duyan olursa tabii... Şimdi ne olacak? Bilinen şeyler...Dava açılacak, uzun yıllar devam edecek, bu süreçte çocuklar yine bu muamelelere maruz kalacak, davayı geri çekmeleri için zorlanacak. Sonra da belki 1 veya 2 kişi kısa süreli bir ceza alacak ve olay unutulup gidecek.

Oysa ne olmalı?

Adı üzerinde bu yurt, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı kim? Doç Dr. Ayşenur İslam. Ayşenur Hanım ne yapmalı? Bu bakanlığın ve bakanlığa bağlı sistemin yöneticisi olarak bu suçu bizzat üstlenmeli ve tüm Türkiye’deki yurtlarda dev bir soruşturma başlatmalı. Çünkü bu suçu işleyen kadar suçu görmeyen, farkında olmayan, göz yumanlar da suçludur.

Ayrıca bu davanın sonuna kadar takipçisi olmalı, sonuca ulaşmadan da peşini bırakmamalı. Bir kadın bakandan, aslında cinsiyet ayrımcılığına da gerek yok kadın veya erkek fark etmez bir insandan beklenen bu. Bu olayların hiç yaşanmadığı ‘iyi’ bir dünya dileğiyle....