Kibar çocuk, kibar halk

07 Şubat 2015, Cumartesi 05:00
AA

Otobüse bindiğinde yaşlı birine yer veren, yaşlı apartman komşusunu alışveriş paketlerini taşırken görüp yardım eden, yandaki bebekli ailenin çocuğu uyanmasın diye vapurda kısık sesle konuşan, eve gelen misafiri, ayağa kalkıp saygı ile karşılayan çocukları seviyorum ben. Kibar, duyarlı... Peki ama biz ne yapabiliriz ki? “Bu devirde çocuklar böyle” dememeliyiz ve uğraşmalıyız.

Unutmayalım, çocuklar kibar olursa ileride herkes kibar ve terbiyeli olabilir. Duyarlı çocuklara sahip olmak bizim elimizde. Öncelikle siz onların aynasısınız, bunu asla unutmayın. Ve tıpkı onların olmasını istediğiniz gibi kibar ve duyarlı davranın.

* Çocuklarınıza “Hayatta en önemli şey senin mutluluğun” değil, “Hayatta en önemli şey senin başkalarına karşı duyarlı olman” diyerek tek önemli olanın kendisi olmadığını, başkalarını da düşünmesi gerektiğini vurgulayın.

* Sadece kendilerini iyi hissettikleri zaman değil, yorgun ve sinirli oldukları zaman da kibar olmaları gerektiğini söyleyin.

* Ona yardımlaşmayı öğretin. Bu bir arkadaşına ödevinde yardım etmek de olabilir, ev işlerine yardım etmek de.

* Çocuğunuzu, birilerine yardım etti diye ödüllendirmeyin, yalnızca gerçekten çaba gösterdiğine inandığınız bir yardımını ödüllendirin.

* Haberleri izlerken, çocuğunuzla birlikte kimlerin veya nelerin haklı-haksız veya doğru-yanlış olduğu konusunda fikir alışverişinde bulunun.

* Size yardım eden herkese teşekkür edin. Böylelikle çocuğunuzda da aynı bilincin oluşmasını sağlamış olursunuz.

* Çocuğunuza, günlük hayatta karşılaştığı herkese karşı kibar ve duyarlı olması gerektiğini öğretin.

* Çocuğunuza, “Şöyle bir durumda kalsan ne yapardın? Biri sana şöyle bir şey dese ne tepki verirdin?” gibi sorular sorun ve siz onun yerinde olsanız ne yapacağınızı söyleyin. Herkese iyi hafta sonları...