Mutluluk nedir?

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

Haftanın sorusu buydu bizim evde... Okulda verilen bir proje ödevi yönlendirdi bizi mutluluğu aramaya ve nerede olduğunu bulmaya... Ödevimizin konusu mutlulukla ilgili bir afiş hazırlanmasıydı. Afişle ilgili tüm çalışma okulda yapılacak ancak malzemelerin tümü de evde toplanıp götürülecekti.

Derin’le birlikte önce evdeki kütüphanenin sonra da internetin başına geçtik. Şiirler, özlü sözler, hikayeler araştırdık. Her şey iyi güzeldi de çocuğa mutluluğu onun dilinden anlatan bir şeye rastlamak pek de mümkün değildi... Ünlü şairlerin öyle şiirleri vardı ki mutluluk üzerine benim içime işlese de Derin’e pek de bir şey ifade etmiyordu.

Bunun üzerine kendi şiirimizi kendimiz yazmaya, kendi metinlerimizi kendimiz oluşturmaya karar verdik. Önce şiir yazdık. İkimiz de bizi mutlu eden şeyleri sıraladık. Cümle yapısı çok basit ama mutluluğu bir kavram bir duygu olarak tanımlayan bir şiir çıktı ortaya...

Derin henüz sunumunu yapmadığı için şiirini yazmama izin vermedi. Bu nedenle sizinle paylaşamıyorum ama bir hafta mutlaka yazacağım. Sonra metin oluşturmaya geldi sıra... Ünlü düşünürlerin, yazarların sözlerine baktık internetten. Birkaç tanesi her yaş grubu tarafından algılanabilecek düzeyde olsa da geneli kavramsal açıdan çocuklara çok da hitap etmiyordu.

Bu aşamada da kendi çevremizden yararlanmaya karar verdik. Derin önce bir liste çıkardı. Listenin farklı yaş, meslek ve eğitimden kişiler olmasına özen gösterdi. Aile içinden, aile dışından, arkadaşlarından, oluşturduğu bu listeye ‘Sizce mutluluk nedir?’ diye sordu. Amaç ortak bir cevap bulmaktı. Derin ortak bir cevap alıp metnin sonuna yazacağına emindi. Ama sonuçlar hiç de beklediği gibi olmadı. Kimi aile dedi, kimi çikolatalı dondurma, kimi tekneyle denizlere açılmak dedi, kimi kırmızı bir araba...

Tek bir cevap olmaması önce kafasını karıştırsa da çıkış yolunu bulması çok da zor olmadı. ‘Anne bu cevaplarda her şey var!’ Tesadüf tam da o sırada Roland Dahl’ın Dev Şeftali kitabını okurken, oradaki bir cümle geldi aklına... Mutluluk her yerde ve her şeydedir!

‘Tamam işte slogan bulundu’ dedik heyecanla! Afişi hazırlamak kolay artık. Malzemeleri toplamak ve internetten resim indirip print almak da bana düştü tabii. Şimdi merakla bekliyoruz okulda yapacağı mutluluk afişini... Herkese mutluluk dolu bir hafta sonu diliyorum.