Almanya seçimleri

28 Eylül 2009, Pazartesi 10:04
AA

Almanya’da dün yapılan seçimler, sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin Avrupa Birliği geleceğini etkileyecek siyasi gelişmelere yol açacağa benziyor. 4 yıl önce yapılan seçimlerle iktidara gelen CDU/CSUSPD büyük koalisyonu Başbakan Merkel’in ağırlığını koymasıyla Türkiye AB görüşme sürecini tam deyimiyle buzdolabına kaldırdı.

Önümüzdeki dönemde beklentiler, iktidara Merkel’in başbakanlığında CDU/CSU-FDP koalisyonunun geleceği yönünde. Ekonomik krizin en yoğun hissedildiği ülkelerin başında gelen Almanya’da iktidarın değişmemesinin en önemli nedeni ise solun tüm dünyadaki klasik hastalığı: Bölünmek. Sosyal Demokratlar’ın lideri Müntefering’in koalisyondaki pasif tutumu ve SPD’nin yeni politikalar üretememesi bunda önemli rol oynarken Sol Parti’nin yeni Eşbaşkanı eski SDP’li Oskar Lafontaine’nin karizmatik kişiliği ve büyük işçi sendikalarının desteğini arttırması soldaki bölünmeyi hızlandırıyor.

Aklımıza hemen CHP-DSP çekişmesi geliyor! Sosyal Demokratlar ve sol partinin oylarının toplamı aslında Hristiyan Demokratlar ile aynı oranda. Ancak bölünen oylar seçim sistemiyle birleşince sol için iktidar hayal oluyor.

Hristiyan Demokrat Parti’ye koalisyon ortağı olarak Sosyal Demokratların yerine Hür Demokratların gelmesi sonucu Merkel’in Türkiye karşıtı tutumunu daha da sertleştireceği kesin.

AB’nin diğer büyük abisi Fransa’daki Sarkozy yönetimi de Merkel’in en büyük destekçisi olunca Türkiye’nin AB hayalinin ne kadar zor bir süreçten geçeceği kesin. Umarız Almanya’da sandıktan en azından Merkel’in Türkiye gerçeğini görmesine yardım edecek bir koalisyon çıkar. Almanya’da yaklaşık 2.8 milyon Türk yaşıyor.

Alman vatandaşlığına geçip, seçme ve seçilme hakkı kazanmış olan yaklaşık 700 bin Türk ise ne yazık ki güçlü bir lobi oluşturamıyor. Bu organizasyonsuzluk sadece Almanya’ya mahsus değil. Yoğun Türk nüfusun yaşadığı başta Fransa, Belçika, Avusturya, ABD gibi ülkelerde de durum farklı değil.

Türkiye, tüm dünyaya yayılan milyonlarca vatandaşına rağmen lobicilikte ağırlığını koyamıyor. Almanya’da Türkler’in büyük ekonomik gücü bile iktidarlar üzerinde etkili olamıyor. Yurt dışında yaşayan Türkler’in koordinasyonunu sağlayacak bir bakanlığın kurulması, hem siyasi hem de ekonomik açıdan ülkemize büyük yararlar sağlar.