Gökçek krizini izleme kılavuzu

26 Mart 2015, Perşembe 05:00
AA

GÜÇ DENGELERİ

- Arınç’ta geri adım atmama kararlılığı var.
- Gökçek cephesinde mecburi kararlılık var.
- Arınç’ta, ‘akçeli işlere bulaşmama’ rahatlığı var.
- Gökçek’te akçeli işlerden hapis korkusu var.
- Arınç‘ta 8 Haziran’da siyaseti bırakmanın rahatlığı var.
- Gökçek’te hem kendini, hem oğlunu siyasette tutma yükü var.
- Arınç’ta parti dışından bile sempati kazanma kapasitesi var.
- Gökçek’te, Gezi‘de Erdoğan için çarpışmanın diyetini isteme kozu var.
- Arınç’ta “Yine çark eder” algısının dezavantajı var.
- Gökçek’te tuttuğu her konuyu bel altı vuruşlarla koparmanın güven var.
- Arınç’ın büyük handikapı Erdoğan’ın kendisinden haz etmemesi.
- Gökçek’in büyük avantajı, kendisi gibi ‘akçeli işlerle’ suçlanan Erdoğan’ın mecburen kendisine el vereceği beklentisi.

Erdoğan açmazda

Gökçek’in büyük kozu Erdoğan. Ama Arınç’ın deyimiyle ‘yaranmaya çalıştığı’ Erdoğan’ı da zorda bıraktı. Gökçek gibi ‘akçeli’ iddialarla başı belada olan Erdoğan, Gökçek’e destek verse hakkındaki suçlamalar ‘bozacının şahidi şıracı’ şeklinde gündeme gelir. Vermese Gökçek’in diyecek iki çift sözü olur. Erdoğan bu açmazdan çıkar da hasarsız çıkamaz.

AKP açmazda


7 Nisan’da çıkacak AKP aday listesine bakılacak. Oğul Osman Gökçek aday değilse babasının partide işinin bittiği anlaşılacak. Tanıdığımız Gökçek vuruşmadan çekilmez. Parti yönetimi bundan çekinir. Ama adaylık verilirse de şu olur: AKP, AKP’li bakanın yolsuzlukla suçladığı AKP’li başkanın işadamı oğluna Ankaralılardan oy isteyecek! AKP’li diğer adaylara haksızlık.

Davutoğlu açmazda


Davutoğlu’nda ise seçim öncesi konuyu kapatma telaşı var. Kimi tutsa olay çıkar, seçime yansır. Zaten işi zor olan o. Başkan olmak isteyen Erdoğan’la dediği gibi uyum içindeyse seçmenin karşısına çıkıp “Bana oy verin, seçimden sonra başbakan olmayayım” demek zorunda. Çok güleriz. Her türlü kaybedecek.

Hükümet açmazda


Şimdi savcılık, yolsuzluk suçlaması yapan Arınç’ın içinde bulunduğu hükümetin İçişleri Bakanı’ndan Gökçek’i sorgulama izni isteyecek. Yolsuzlukla suçlayan Arınç’ın başbakan muavini olduğu hükümetin bakanı, soruşturmaya izin vermezse çok güleriz.

* * *

AKP artık güldürüyor, güldürürken düşündürüyor. Normaldir. Sadece Kanuni değil, Nasreddin Hoca da ecdadımız sonuçta.