Kılıçdaroğlu övgüyü hak ediyor

08 Haziran 2015, Pazartesi 05:00
AA

7 Haziran seçimlerinin Türkiye geneli analizinde hemen hemen herkes belli noktalarda birleşiyor. Biz CHP ve Kılıçdaroğlu analizini yapalım. Kılıçdaroğlu’nu oyunu artıramamış lider olarak başarısız bulanlar mutlaka olacak. Öyle mi bakalım? Kılıçdaroğlu ve CHP’nin seçim kampanyası iki ana hedefe oturmuştu: 1-AKP’yi devirip olası diktatörlük ihtimalinin önünü kesmek. 2-Tek başına iktidar ihtimali çok düşük olduğuna göre olası bir koalisyonla iktidarı almak. Bakalım başardılar mı?

* * *

CHP’nin kampanyası tüm partiler için seçimin gündemini belirledi. MHP benzer bir kampanyayla CHP’nin peşinden geldi. AKP’nin oyları da CHP kampanyasına karşı söylem üretemeyince düştü.

Ama CHP’nin AKP’den kopardığı oylar muhafazakar seçmenin kendisine yönelmesi sonucunu doğurmadı. Kolay değildi zaten. Seçmenin CHP önyargısını kırmak tek bir seçimde kolay değildi. AKP’nin eski oyları Orta Anadolu’da MHP’ye, doğuda HDP’ye geldi. Sonuç olarak iki partinin oy artışında CHP’nin rolü büyüktü.

CHP’nin en büyük şansızlığı HDP’nin matematiksel durumunun AKP’yi devirmek yolunda kritik olmasıydı. HDP, CHP’nin oy deposu olan İzmir, İstanbul gibi batının büyük kentlerinde çok yüksek oy artışı sağladı. Otoriter devlete giden iktidarın önünü kesme yolunda en büyük payelerden birini, devleti kuran parti olan CHP’nin seçmenine vermek gerekiyor. Bu oylar aynı zamanda sivil siyasete tarihi bir şans verdi. Umarız iyi kullanılır.

* * *

CHP’nin iki numaralı hedefine, iktidar olmaya gelirsek... Evet, ortada matematiksel bir başarısızlık var. Bununla birlikte, AKP’li bir koalisyon kurulmazsa ana muhalefet lideri olarak Kılıçdaroğlu’nun başbakanlık ihtimali ortaya çıkmış durumda.

Kılıçdaroğlu bu tablodaki katkısı nedeniyle şu anda tüm muhalif parti seçmenlerinin olası başbakanlığını en meşru sayacağı lider konumuna geldi. CHP’ye iktidar olma hedefinde başarı demesek de, bariz bir başarısızlıktan söz edemeyiz.

Parti içi demokraside dev adım atmış, devlet imkanlarıyla kampanya yapan AKP’yi partisini zayıflatma performansıyla muhalif seçmenlerin takdirini kazanmış olan Kılıçdaroğlu başarısız değildir. Başbakanlığı MHP ve HDP’de en kolay kabul edilecek, toplumsal uzlaşmayı sağlamaya en yakın liderdir artık Kılıçdaroğlu. Bir manevi zaferdir bu.

CHP’de kurultay çağrıları başlayabilir. Doğaldır. Ancak ortada başbakanlık ihtimali varken bu çağrılar iktidar ihtimalinin önünü keseceği için pek akıllıca olmaz. Kılıçdaroğlu, CHP’li olmayan muhalefet üzerinde yarattığı etkiyle başbakanlığı hak ediyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.