Ağır gündeme Berlin molası

23 Ekim 2009, Cuma 00:00
AA

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in davetlisi olarak gittiğimiz Almanya’da önceki akşam Wolfsburg takımı ile Beşiktaş arasında oynanan maçı izledikten sonra trenle otelimizin bulunduğu Berlin’e hareket ettik. Doğuş Grubu’nun Almanya Demiryolu Şirketi Deutsche Bundesbahn’dan özel olarak kiraladığı emektar “Schnellzug” treniyle Wolfsburg’tan yola çıkıp yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Berlin’e ulaştık. Organizasyon boyunca birinci sınıf bir ev sahipliği yapan Ferit Bey İstanbul’da telefonla tek tek arayarak maça davet ettiği dostlarıyla Almanya’da da yakından ilgilendi. Kiralanan trenin en uç kompartımanlarından birinde oturup misafirlerinin rahat etmesi için sık sık ayağa kalkıp vagonlar arasında dolaştı. Ferit Şahenk’in, Türkiye’nin hayli gergin olduğu şu günlerde öncelikleri, siyasi eğilimleri ve yaklaşımları birbirinden tamamen farklı gazeteci, televizyoncu ve iş adamlarını bir araya getirebilmiş olması bana göre önemli bir başarı. Ferit Şahenk’in davet ettiği grupta Hakan Ünsal, Rıdvan Dilmen ve Mustafa Sandal gibi şöhretler de vardı.

Bir anlamda NTV’nin spor kanalının lansmanı olarak da düşünülen bu etkinliği Doğuş Holding, NTV, Volkswagen ve Antur ekibi ortaklaşa gerçekleştirdi. Tüm yolculuk sırasında gazetecilerin dünya ile iletişimlerinin kesilmemesi için internet erişimi olan laptoplar hazır tutuldu. 

Trenle dönüş yolculuğumuzda arka vagonlardan birinde, Sabah ve ATV’nin de sahibi olan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık kurmaylarıyla sohbet ediyordu. Hasan Arat ve Turgay Demirel koyu bir basketbol muhabbetine dalmıştı. Gruptaki çok az sayıda kadın arasında yer alan Sabah yazarı Şelale Kadak ve Çalık Holding’ten Suna Vidinli birlikte oturmuştu. Tek başına dinlenmeyi tercih eden Star Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu’nun elinde “Büyük İskender” kitabı vardı. Hürriyet’ten Eyüp Can Sağlık, Star’dan Ergun Babahan ve 24’ün Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki sohbete dalmıştı. Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu, koyu Galatasaraylı Milliyet yazarı Hasan Cemal’in Beşiktaş atkısıyla fotoğrafını çekmiş olmanın keyfini yaşıyordu. Reha Muhtar ise maçın oynandığı Volkswagen Arena’ya giden yol boyunca Beşiktaşlı tarafların sevgi gösterisine karşılık veriyordu. 

Wolfsburg’taki Volkswagen fabrikasını gezerken Beşiktaş Kulübü Başkanı Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören’in prestijli otomobillere hayli meraklı olduğunu fark ettim. Zira Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun Bizim Türkiye’ye getirdiğimiz Bentley modellerini bir inceleseniz” diye kulis yapıyordu. Bu arada NTV’nin başarılı ekran yüzü Burcu Esmersoy’un da favori otomobilinin Volkswagen Scirocco olduğunu öğrendim. 

Geceyi geçirdiğimiz Berlin, Avrupa’da sanat ve kültür hayatının çok renkli yaşandığı Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri. Her gidişimde Orta Avrupa romantizmini hissettiğim Unter den Linden caddesinde yürüme imkanı buldum. Ihlamur ağaçlarının arasından geçerken kulağımda Franz Schubert’in “Kış yolculuğu” eseri çınladı. Ancak Türkiye’nin ağır ve sorunlu gündemi, zihni dağıtmaya ve işten güçten uzaklaşmaya izin vermiyor. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşten sonra otelime geri döndüm ve odamda çalışmaya başladım. Bu haftanın Türkiye gündemi çok yoğun. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu muhtemelen renkli görüntülere sahne olacak. Gelecek hafta Devlet Bakanı ve Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Egemen Bağış’ın yapacağı görüşmeleri izlemek üzere Finlandiya’ya gideceğim, ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Slovakya ziyaretini takip etmek üzere Slovakya’ya geçeceğim.