Hafta sonu notları

29 Kasım 2014, Cumartesi 05:00
AA

Türkiye, tarihi bir ziyarete tanıklık ediyor. Katoliklerin ruhani önderi ve Vatikan devletinin Başkanı Papa Franciscus (Fransis) her yönüyle dikkat çekici bir isim. Mütevazı kişiliği ve “mahkûmların ayağını yıkamak” gibi devrim niteliğindeki kararlarıyla geleceğe damgasını vurabilecek nitelikte bir Papa ile karşı karşıyayız. Papa, dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkânıyla etraflıca görüştü.

Dünya Hıristiyanlarını daha çok ilgilendiren temaslarını ise bugün ve yarın Ortodoksların ruhani lideri Patrik Bartholomeos ile gerçekleştirecek. Papa yaklaşık 1.2 milyarı bulan dünya katoliklerini, Patrik ise 300 milyonu aşkın Ortodoks’u temsil ediyor. İki liderin vereceği mesajlar iki mezhebin yaklaşık 1000 yıllık ayrılığını aşmak açısından da çok kritik. Din ve inanç savaşlarının her yıl yüz binlerce insanın canını aldığı bir dünyada iki önderin açıklamaları barış adına umut verici olacaktır.

[[HAFTAYA]]

* * *

AB Bakanlığı’nın perşembe günü Grand Cevahir Otel’de düzenlediği “İletişim Stratejisi” toplantısının moderatörlüğünü gerçekleştirdim. AB Bakanı Volkan Bozkır’ın Brüksel’de ilan ettiği stratejinin sivil toplumla paylaşılmasını amaçlayan toplantıya o kadar büyük ilgi vardı ki “AB hedefi öldü” diyenlerin gelip görmesini isterdim. Azınlıklar, engelliler, diplomatlar, bürokratlar, gençler, meslek örgütleri temsilcileri. Her kesimden insan oradaydı. Volkan Bozkır anlattı; Türkiye’deki sivil toplum kuruluşu sayısı 104 bine ulaşmış! Tam üyeliğin nimetlerini halka anlatmak ve yapılacak reformlara destek sağlamak için bu iletişim hayati önemde. Önümüzde; vizelerin kaldırılması, mali yardımların geniş kitlelere ulaştırılması ve yüzbinlerce Türk vatandaşının eğitim için AB ülkelerine gönderilmesi gibi hedefler var.

* * *

Perşembe günü Ankara’da Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ile teknoloji konulu bir oturumda beraber olacağız. Yüzlerce kişinin davetli olduğu etkinlik JW Marriot Otel’de düzenlenecek. Tamer Özmen izleyicilerin de katıldığı sabah oturumunda sorularımı yanıtlayacak. Türkiye’yi küresel teknoloji sistemine entegre etmenin yollarını konuşacağız. Türkiye’nin uluslararası marka, bilim ve inovasyon yarışında “Ben de varım” diyebilmesi için neler yaptığını masaya yatıracağız.

* * *

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan bu sabah 10.00’dan itibaren CNN Türk’te konuğum olacak. Özellikle İstanbul’u ilgilendiren trafik düzeni konusunda köklü değişiklikleri aktaracağız. Bugün ayrıca İstanbul-Kurtuluşlu Ermeni ses sanatçısı Sibil Pektorosoğlu’nun Ermenistan’ın en ünlü şarkıcısı Andre ile yaptığı klibi ilk kez yayınlayacağız. Yarın sabah konuğum ise ünlü tarihçimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı. Papa’nın çok ses getiren Türkiye seyahatini konuşacağız.