Kişisel otomobil tarihim

30 Ağustos 2017, Çarşamba 05:00
AA
Bu dönem çeşitli segmentlerde dikkatimi çeken araçları ve farklı zamanlarda kullandığım modelleri özetledim.

Türkiye otomobil pazarı son 20 yılda hızla büyüdü. Otomobil hayalleriyle büyüyen ancak almak için uğraşması gereken kuşağın temsilcisi olarak süreci bizzat yaşadım. İlk otomobilim Tofaş Şahin’di.

Yıllar içinde Lada Samara, VW Polo ve Golf, Passat Variant, BMW 3 ve 5 Serisi, Renault Megane ve Laguna ile E Serisi Mercedes’im oldu.


Touareg ve bir önceki kasa Passat Variant. Volkswagen ikinci elde değerini en iyi koruyan markalar arasında geliyor.

DERİ KOLTUK TRENDİ

Tek kapılıları kullanım güçlükleri sebebiyle uzaktan sevdim. Çok yönlülük açısından en başarılı bulduğum Passat Variant oldu. Kapasitesini görünce Türkiye’de tüketicilerin neden station otomobillere uzak durduğunu anlamakta zorlanıyorum. Donanımlar hakkında birkaç şey söyleyeyim.

Sunroof çok az kullandığım bir donanım fakat ikinci elde istendiği için aldığım araçlarda vardı. İlk kullandığım BMW 3’te araç telefonu vardı. O dönemde lüks bir donanımdı.Deri koltuk otomobile rafine bir hava katıyor ancak Türkiye gibi sıcak ülkelerde kullanımı zor. Koltuk havalandırmasıyla alınmalı ancak bu pahalı bir donanım.


Kia Sportage, sınıfının en iyi araçlarından. Geçen kışın zorlu şartlarında bile başarılı yol tutuşu ve performansıyla beni hiç yolda bırakmadı.

Günümüz otomobillerinde otomatik fren, şerit takip asistanı, geri görüş kemarası ve kör nokta asistanının alınmasını öneriyorum. Özellikle büyük şehirlerde daha yorgunuz ve dikkatimiz dağılıyor. Bu teknolojiler kaza riskini azaltıyor. Bu tip donanımlara verilen para lüzumsuz görülmemeli. İsveçli Volvo, bu donanımların çoğunu standart hale getirerek otomotive öncülük etti.ÖNE ÇIKAN MODELLER

Fiyat ürün dengesi, tasarım, farklılık, teknoloji, yarattığı algı ve Türkiye pazarındaki konumlanması gibi özellikler ışığında bu dönem dikkatimi çeken bazı modelleri şöyle sıralayabilirim:

■ Lüks büyük SUV: Audi Q7
■ Lüks orta SUV: Range Rover Velar
■ Lüks kompakt SUV: Porsche Macan
■ Spor otomobil: Porsche Cayman
■ Ekonomik SUV: Kia Sportage ve Nissan Qashqai
■ Yeni SUV: Peugeot 3008
■ Yeni yerli: Honda Civic
■ Küçük: Hyundai i10
■ Elektrikli: Renault Zoe
■ Hibrid: Toyota CHR
■ Sedan: Megane
■ Kompakt hatchback: Opel Astra ve Seat Leon
■ Orta boy sedan: Skoda Superb
■ Lüks sedan: BMW 5 Serisi
■ Üst sınıf sedan: Mercedes S Class
■ Station: Volkswagen Passat Variant
■ İkonik otomobiller: Fiat 500 ve Volkswagen Beetle
■ Pick-up: Toyota Hilux ve Volkswagen Amarok
■ MPV: Ford C- Max