Medya notları

01 Ekim 2009, Perşembe 10:20
AA

Pazartesi akşamı Habertürk’te Yiğit Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Sansürsüz” programına katıldım. Türk medyasındaki gelişmeleri, Doğan Grubu’na verilen cezayı ve siyasetçilerin bu süreçteki tutumlarını Can Ataklı, Nazlı Ilıcak ve Ayşe Böhürler ile konuştuk. Bu günlerin öne çıkan polemik konularını tartıştık. Neyse ki programı kavga etmeden tamamlayabildik. Kısa bir süre önce Habertürk’ün Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Yiğit Bulut, yaptığı programları seyirlik kılmayı başaran dinamik bir televizyoncu. Zira bizim katıldığımız program da ilk 100’e girmiş.

                                                                                      ***

İnternette neredeyse 1,5 yıldır benim adımla dolaşan bir yazı var. “Bir Türk Olarak Kürtlere Soruyorum” başlığını taşıyan bu yazıyı bilmeyen ve okumayan kalmadı. Onlarca kez bu yazının bana ait olmadığını yazmama ve televizyon ekranlarında anlatmama karşın internet ortamında dolaşmasını engelleyemedim. Kürtler aleyhinde incitici ifadeler taşıyan yazının dolaşmasından -belli ki- birileri çok mutlu oluyor. Bu yazının nereden çıktığını İçişleri Bakanlığı’nın bulacağını umut ediyorum.

                                                                                      ***

Geçenlerde CNN Türk televizyonunda Rıdvan Akar’ın hazırlayıp sunduğu “Gündemin Rengi” programından aradılar. Kürtlerle ilgili bu yazıyı neden yazdığımı konuşmak istemişler! “Yayına katılır mısınız? Sizi tek konuk olarak almak istiyoruz” dediler. “Son anda haber verdiniz ama katılayım” dedim. Programın başlamasına 1 saat kala yine CNN Türk’ten aradılar. Nasıl olmuşsa yazıyı benim yazmadığımı keşfetmişler. Sohbetin bekledikleri reytingi getirmeyeceğini düşünmüş olmalılar ki “Hay Allah sizi yayına almasak mı acaba?” gibi bir cevap verdiler. CNN Türk’ün bir programına katılıp katılmamanın benim açımdan önemi yok. Ama böyle bir nezaketsizlikle de daha önce hiç karşılaşmadığımı itiraf edeyim. CNN Türk ekibine işlerini biraz daha ciddiye almalarını tavsiye ederim.

                                                                                     ***

Ne zamandır yazmak istediğim bir şey daha vardı. Bazı meslektaşlarımız, Milliyet Gazetesi yazarı ve NTV yapımcısı Can Dündar bir kadınla öpüşürken görüntülendiği için hakkında söylemediklerini bırakmadı. Herkes Can’ın üzerine çullandı. Ben, Can’ın söylenenleri hak etmediğini düşünüyorum. Diğer taraftan medyadaki rekabetin insanların gözünü oyma boyutuna gelmesi beni endişelendiriyor.

                                                                                     *** 

TV8’de Abiş Hopikoğlu ve Haluk Şahin ikilisi ses getiren projelere imza atmaya devam ediyor. MNG grubunun tek kanalı olan TV8 yeni yayın dönemini başlattı. Hem haber kanallarına hem de ana kanallara rakip olacak kaliteli yapımlar ve güzel programlar koymuşlar. TV8’in adını önümüzdeki günlerde daha fazla duyacağız.

                                                                                    ***

Yarın sabah TRT Ankara Radyosu’nda saat 08.00-09.00 arasında “Gündem” programında olacağım. Radyo1’de yayına girecek olan programı www.trt.net.tr üzerinden de dinlemek mümkün. Yarın akşam ise Kanal 7 Televizyonu’nda saat 23.00’ten itibaren “İskele Sancak” programındayım.