Son sözü Erdoğan söyleyecek

14 Ağustos 2014, Perşembe 05:00
AA

Recep Tayyip Erdoğan belki ezici bir çoğunlukla köşke çıkmıyor ancak hala Türkiye siyasetinin tartışmasız en güçlü ismi ve neredeyse tek oyun kurucusu. Herkes Erdoğan’ın söyleyeceklerine kilitlenmiş. Söylediklerinden, cümlelerinin satır aralarından kimi işaret ettiği anlaşılmaya çalışılıyor.

[[HAFTAYA]]

Başbakan’ın kim olacağı dinamik bir sürecin sonunda belirlenecek ancak asıl karar sahibi çok büyük oranda Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği birinci veda resepsiyonundan bu havayı edindim.

Resepsiyon bir devlet günü şeklinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli davete katılan isimler arasındaydı. Ayrıca çok sayıda bakan, milletvekili, danışmanlar ve bürokratlar oradaydı.

Nabız yoklamak üzere kalabalığın arasına daldım. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek siyaset dünyasının en zeki isimlerinden biridir, soruyu sorduğunuz anda yıldırım hızıyla zihninden 3-4 farklı cevap geçer ve birini seçip söyler.

Cemil Çiçek’e de “Bu belirsizlik aşılacak mı?” diye sordum. “Belirsizlik mi var?” dedi ve devam etti. “Şimdi bir şey söylerim onu alıp çeker başka yere götürürsünüz, ANAP döneminde yazılıp çizilenleri hatırlıyorum” diyerek konuya girmek istemedi. Resepsiyonda kabinenin neredeyse yarısıyla konuşma imkanım oldu. Varlığı istikrar unsuru olarak görülen ve ne yapacağı merakla beklenen isimlerden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a son gelişmelerle ilgili görüşünü sordum.

temkinli olması ve çok az basının önüne çıkmasıyla tanınan bir siyasetçidir. Bu kez de çok kısa bir yanıt verdi ve “İyi olacak inşallah” demekle yetindi. İsmi başbakan adayları arasında geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım gecenin en güleryüzlü isimlerinden biriydi. Geçiş dönemiyle ilgili alınacak karar ne olursa olsun Erdoğan’ın çok güvendiği ve başarılı bulduğu Binali Yıldırım’ı kritik bir görevle yanında tutacağına şüphem yok. Zira Yıldırım, Erdoğan’ın kalkınmacı politikalarının Türkiye’deki açık ara en başarılı uygulayıcısı durumunda.

Kabinenin en çalışkan isimlerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la da konuştum. O da günlük siyasi tartışmaların dışında kalmayı tercih ediyor. Sınır aşan sulardan doğalgaz, petrol ve nükleere kadar Türkiye için kritik 30 dolayında büyük proje Taner Yıldız’ın kolunun altında

Şunu görüyorum siyasetin usta isimleri böyle bir dönemde şimşekleri üzerine çekmemek için temkinli gitmek istiyor. Belki söyleyecekleri çok şey var ama şu aşamada susup gelişmeleri görmek istiyorlar. Yüksek sesle görüşlerini dile getirenler yok değil. AK Parti’de yenilikçi kanadın en etkin isimlerinden Yalçın Akdoğan, Gül ve ona yakın isimlere açıkça cephe almış durumda. Akdoğan partiyi asıl şekillendiren ve bugüne kadar güçlü şekilde ayakta tutanın Erdoğan çizgisi olduğunu savunuyor. Akdoğan yalnız değil. Partinin daha çok genç isimleri onunla benzer görüşleri dile getiriyor. Önceki akşamki davet bir veda resepsiyonu olduğu için havası farklıydı. Bakanlar, milletvekilleri ve davetliler Gül ve Erdoğan ikilisiyle fotoğraf çektirebilmek için kuyruk oldular.

Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan’ın aralarının açık olduğu söylentisi Ankara kulislerinin bitmeyen efsanelerinden biridir. Başkentte Gül- Erdoğan çatışması fikri öteden beri epey alıcı buluyor. Eşleri de bu çekişmeye dahil eden dedikoduları biraz bu çerçevede okumak lazım. Ben öteden beri bu yöndeki haberleri siyaset magazini olarak gördüm ve itibar etmedim. Zira dün iki ismin de birbirlerine son derece sıcak ve samimi davrandıklarına tanık oldum. Hayrünnisa Gül Köşk’te bulunduğu süre içinde mekanların yeniden düzenlenmesine öncülük etti, destek verdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de ciddi fark yarattı. Emine Erdoğan’ın da önümüzdeki dönemde özgün projelerle kendi fikir ve önceliklerini Çankaya’ya yansıtacağını düşünüyorum.

Son bir notum da Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’la ilgili. Kendisi kabinenin en genç ve yüksek nitelikli bakanları arasında. Kariyer çizgisini başından bu yana izliyorum. Uzun süre Erdoğan’ın çok yakınında çalıştı, uluslararası görüşmelerinde gözü ve kulağı oldu.

Önümüzdeki dönemde de kendisini önemli yerlerde göreceğiz.