Tasarımın gücü

10 Ocak 2018, Çarşamba 05:00
AA
Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen ve dünyaya ihraç edilen Fiat Egea, 2016’da olduğu gibi 2017’de de Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli oldu. Egea Sedan, 2017’de 42 bin 990 satış adedine ulaştı. Egea’nın başarısında etkileyici tasarımının, modern teknolojisinin önemli payı var.​Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından düzenlenen ‘Gladyatör Ödülleri’nde ‘Türkiye’nin En Çok Satan Otomobili’ unvanıyla başarısı taçlandırılan Egea’nın sedan, hatchback ve station wagon versiyonları bulunuyor. Bu arada Fiat markası, 2017’de 120 bin 49 adet satış ile 2016’ya göre satışlarını yüzde 13 artırmış durumda.

EGEA’NIN BAŞARSI GURUR VERİYOR’

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Egea’nın başarısından gururluyuz. Egea, dünyanın pek çok ülkesinde yediden yetmişe herkesin beğenisini kazandı. Egea’nın performansıyla, Fiat'ın Türkiye’deki otomobil satışları yüzde 17 arttı. Geçen yıl hafif ticari araç satışlarımız da yüzde 9.2 arttı” diye konuştu.

PEUGEOT'YA SUV DOPİNGİ

Peugeot Türkiye Genel Müdürlüğü görevine kısa süre önce başlayan İbrahim Anaç, 2017’de markanın çok iyi performans gösterdiğini, yükseliş trendinin 2018’de de devam edeceğini söyledi.Birçok olumsuzluğa rağmen yenilenen ürün gamı sayesinde önemli satış adetlerine ulaştıklarını ifade eden Anaç, “2017’de Peugeot Türkiye olarak 41 bin satışla yüzde 4’ün üzerinde pazar payı elde ettik.

Bu, 2016’ya göre önemli bir büyüme. Özellikle SUV ailesinin başarısının altını çizmemizde fayda var. Yeni SUV 3008’e talep çok yüksek” dedi. 2017 sonuçları ile Peugeot Türkiye, 3 yıl üst üste büyüme göstermiş oldu. Peugeot orta vadede yüzde 8 civarı bir pazar payını hedefliyor.

Honda Jazz Türkiye'de

Geniş yaşam alanıyla dikkat çeken Honda Jazz yenilendi. Honda’nın küçük sınıftaki temsilcisi Jazz, yeni donanım seviyesi ve motor seçeneği ile 13 Ocak’ta yollara çıkıyor. Daha sportif tasarıma kavuşan yeni Jazz, yakıt verimliliği ve yüksek sürüş keyfini bir arada sunan 130 beygir gücünde motora sahip. Jazz’da ayrıca Dynamic adı verilen yeni bir donanım seviyesi bulunuyor. Dış tasarımı ve iç mekan trimleri yenilenen Jazz’da 1.5 litre hacimli i-VTEC benzinli motor da ilk kez kullanılıyor. 102 beygir gücündeki 1.3 i-VTEC benzinli motor da tüm donanım paketlerinde sunulmaya devam ediyor.Kazalar azalacak

Toyota ‘sıfır kaza’ hedefiyle yeni güvenlik teknolojileri üzerinde çalışmaya devam ediyor. 2015’te tanıtılan gelişmiş güvenlik teknolojisi Toyota Safety Sense, 2018’de ikinci jenerasyonuyla dikkatleri üzerine çekecek. Kazaların şiddetini azaltan veya önüne geçen sistem, 2015’ten bu yana 5 milyondan fazla Toyota’da kullanıldı. Avrupa’da ise yeni Toyota araçlarına bu sistemi alanların oranı yüzde 92’ye yükseldi. Gerçek trafik şartlarında arkadan çarpma kazalarını yüzde 50 azaltan sistemin, Akıllı Sonar sistemiyle birlikte bu kazaları yaklaşık yüzde 90’a kadar azaltacağı tahmin ediliyor.KIA’nın 2025 hedefi 16 elektrikli model

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden KIA, 2018 CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) otonom sürüş, bağlanabilirlik ve eko/elektrik teknolojilerini tanıtarak mobilitenin geleceğine ışık tutuyor.YENİ YAKIT HÜCRESİ

2030’a kadar ürün gamının tamamını bağlanabilirlik teknolojileriyle donatmayı amaçlayan KIA, 2025’e kadar hibrit, elektrikli ve yakıt hücreli olmak üzere 16 elektrikli model sunmayı hedefliyor. 2020’de yeni yakıt hücreli modelini tanıtacak olan KIA’nın Niro EV Concept otomobili, 383 km elektrikli menzil sunuyor.

AVRUPA'YA GELİYOR

2021’e kadar dördüncü seviye otonom araçlarını satışa sunacak olan KIA, 2017’de Kore’de tanıttığı WiBLE adındaki araç paylaşım sistemini, 2018’de Avrupa’da uygulamaya koyacak.