Toyota'dan kış kampanyası

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
AA

 

Toyota, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte yeni bir kampanya başlatıyor. 26 Ekim-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampanya kapsamında Toyota Plazalar’a uğrayan tüm Toyota müşterileri, araçlarına ücretsiz check-up yaptırabilecek. 2007 ve sonrası tüm Toyota modellerinde check up kontrolü içeriğindeki tüm parça ve işçiliklere yüzde 10 indirim, 2006 ve öncesi modellerde ise tüm mekanik parça ve işçiliklerde yüzde 15 indirim fırsatı sunuluyor. Bu cazip fiyat indirimlerine ek olarak, Bridgestone ve Lassa lastikleri ile Delphi aküler yüzde 15 indirimle satışa sunulacak.

BMW’den gövde gösterisi

Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan prestijli otomobil üreticisi BMW bu yıldan itibaren 2012’ye kadar geçecek sürede ürünlerini yenilemek ve mevcut modellerini daha da çekici hale getirmek için atak başlattı. Halen satılmakta olan araçların en çekici versiyonlarını oluşturan M serisi modeller Avusturya’nın Salzburg şehri yakınlarındaki pistte yapılan test sürüşüyle tanıtıldı. BMW’nin başarılı arazi araçları X5 ve X6’nın M pakete sahip çok performanslı modellerini BMW Genel Müdürü Eşref Biryıldız ve Pazarlama Müdürü Fatma Tüker ile birlikte kullanma imkanı buldum.

Prestijli markaların performanslı modellerini kullanmaya düşkün otomobilseverler için geliştirilen bu araçlar 4.395 cc motor hacmine ve 555 beygirlik güce sahip. Otomobiller hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor. BMW X5 M ve BMW X6 M modelleri için geliştirilen özel Servotronic direksiyon otomobilin gerçek yol hızına göre ayarlanan bireysel direksiyon yardımı sağlıyor.

Hem BMW X5 M hem de BMW X6 M modelinde sunulan opsiyonel konfor özellikleri arasında ise BMW’nin profesyonel navigasyon sistemi, dört kademeli otomatik havalandırma, aktif koltuk havalandırması, tamamı Merinos derisi kaplı döşemeler, BMW X5 M modelinde kullanılan panorama cam tavan ve BMW X6 M modelinde kullanılan elektrikle çalışan cam tavan ile birlikte BMW Individual yüksek çıkışlı ses sistemi yer alıyor.

39 bin euro’ya 3 Serisi

Eşref Biryıldız, BMW 5 Serisi’nin hâlâ sınıfının en çok satan otomobili olduğunu, 3 Serisi’nin de makyajlanmış versiyonlarıyla büyük ilgi gördüğünü söyledi. Biryıldız, BMW 3 Serisi’ni 39 bin euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını hatırlattı. 2009 içinde toplam 6500 adet BMW otomobil satmış olmayı hedeflediklerini anlatan Biryıldız, aynı grupta yer alan markalardan Mini’den 680 adet, Land Rover’dan da 1600 satmayı planladıklarını kaydetti.

Ekonomik krize rağmen premium otomobil pazarının daralmadığına işaret eden Eşref Biryıldız yenilenecek ürün gamı ve aileye yeni katılacak otomobillerle BMW’nin 2012’ye kadar geçecek süreyi atılım dönemi ilan ettiğini vurguladı. BMW’nin satışına başlamaya hazırlandığı araçların başında X1 geliyor. Dün Bodrum’da yapılan test sürüşüyle Türkiye pazarına girmeye hazırlanan X1, hafif arazi araçları sınıfında Premium model bekleyen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak. Biryıldız ilk etapta 175 adet X1 satmayı planladıklarını ifade etti. Bu arada BMW’nin ‘bestseller’ olan 3 Serisi’nin 1.6 litrelik modelinde otomatik vites seçeneği 2010 yılından itibaren sunulacak. BMW bu sınıfta Mercedes C Serisi’ne kaptırdığı liderliği yeni otomatik 3.16 ile yeniden ele geçirmeyi hedefliyor.

Astra’nın içi şaşırtacak

 

General Motors Avrupa’nın Başkan Yardımcısı Mark Adams ve ekibi tarafından tasarlanan Opel Astra Hatchback, bu yılın Türkiye’de en çok heyecan yaratan otomobillerinden biri olmaya aday. Çok kısa süre önce Almanya’nın Frankfurt şehrinde yapılan uluslararası test sürüşüyle satışa hazır hale gelen Astra, özellikle iç mekanın genişleyen boyutları ve kullanışlılığıyla tüketicilerin beklentilerini karşılıyor. Bu nedenle Opel kullanıcıları yeni Astra’nın ferah ve modern iç mekanından çok etkilenecek. Yeni Astra’nın kabini tıpkı Opel’in amiral gemisi Insignia moelinde olduğu gibi sürücüyü ve yolcuları çepeçevre saran, sıcak bir görüntü sunuyor. Astra’nın tamamen yeni geliştirilen mekatronik şasisi, geliştirilmiş sürüşe duyarlı aydınlatma sisteminin dışında mükemmel ergonomiye sahip yeni nesil koltukları sürüş kalitesini artırıyor. Uluslararası sertifika kuruluşu AGR’nin sertifikasını taşıyan koltukları uzun yolculuklarda bile sürücüyü yormayacak tasarım ve mühendislik özelliklerine sahip.

Renault Fluence yola çıkıyor

Renault’nun Bursa’daki Oyak fabrikasında ürettiği yeni modeli Fluence’ın uluslararası test sürüşü İzmir’de yapıldı. Dünyanın 25 ülkesinden gelen 525 gazeteci, kasım ayının ortasına kadar farklı tarih dilimlerinde bu otomobili test etmiş olacak. Türk otomobil tarihinde bir dönüm noktası olan Renault Fluence getirdiği teknolojik yenilikler, donanım özellikleri ve fiyatıyla Türk otomotiv endüstrisinde yeni bir çığır açacak.

 

Audi A5’e tasarım ödülü

Audi’nin A5 Coupe modeli, 23 rakibini geride bırakarak, ‘2010 Tasarım Ödülü’nü almaya hak kazandı. Audi A4 Avant, Audi A3 ve Audi A2 ile daha önce de bu tasarım ödülünü alan Audi, ödülü 4’üncü kez alma başarısı gösterdi. A5 Coupe, tüm dünyada pazara sunulduğu Haziran 2007’den Eylül 2009’a kadar 112 bin adetlik bir satış rakamına ulaştı. Türkiye’de lansmanı Kasım 2007’de yapılan A5’in Eylül 2009’a kadar satışı ise 443 adet.