Toyota'nın sevimli şehirlisi

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
AA

Otomotiv dünyasının dev markası Toyota şehir ulaşımı için hem ekonomik hem de keyifli bir model üretti. Urban Cruiser isimli aracın fiyatı 40 bin 500’den başlıyor.

Toyota’nın Avrupa ve Türkiye pazarına çok kısa süre önce sunduğu Urban Cruiser modelini kullandım. Urban Cruiser, ekonomik kullanım özellikleri ve yeterince ferah iç mekanıyla başarılı bir şehir otomobili. Toyota Urban Cruiser için Japonlara özgü kutu şeklinde otomobil tasarımının Avrupa zevklerine göre düzenlenmiş hali diyebilirim. Bu bakımdan daha direksiyona geçer geçmez dikkat çekmeyi başarıyorsunuz. Standart otomobillere göre yerden biraz daha yüksek görüntüsü Urban Cruiser’in şehir içindeki bozuk yollarda daha rahat ilerlemesini sağlıyor.

İç mekandaki malzeme kalitesi sade ve temiz ön panelleri sevenleri mutlu edecek seviyede. Modern plastikten üretilmiş ön panel hoş görünüyor. Kabinde eşya koymak için yararlı gözler kullanılmış.

 

Urban Cruiser Türkiye’ye 1.3 litre benzinli ve 1.4 litrelik dizel modellerde ithal ediliyor. Dizel modelin dört çeker (4X4) özelliği var.

Benim kullandığım bordo renkli 1.3 litrelik benzinli aracın motoru 101 beygir gücündeydi. Düşük yakıt tüketimi hedeflendiği için araç sakin bir performans sunuyor. Buna karşın bir depo yakıtla uzun yol yapmak şu ekonomik kriz ortamında insana moral veriyor.

Urban Cruiser’in orta büyüklükteki bagajı derin konumlandığı için yüklemeyi kolaylaştırıyor. Otomobilin son hızı 175 kilometre. 100 kilometreye hızlanma süresi ise 12.5 saniye. Satış fiyatı ise 40 bin 500 TL’den başlıyor. Toyota Urban Cruiser’in alışıldık modellerin dışında ürün arayan otomobilseverlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Uygun fiyatlı yeni modeller

Çin’in ünlü DFM markasının Türkiye distribütörlüğünü 2008’den bu yana yürüten ve mini ticari araç segmentinde lider olan MGY Otomotiv, kamyonet ve panel vandan oluşan ürün gamını çeşitlendiriyor. DFM yine bir ilke imza atıyor ve Türkiye’nin ilk MPV görünümlü CDV’sini piyasaya sunuyor. Çin‘in en büyük otomotiv üreticilerinden olan DFM‘nin Zhengzhou-Nissan fabrikasında da üretilen CDV’nin ismi SUCCE.

 

MGY Otomotiv yetkilileri bu ismin Türkiye pazarında SÜKSE şeklinde kabul görmesini bekliyorlar. MGY Genel Müdürü Ömer Çardak SUCCE’nin öncelikle 1.6 benzinli motorla pazara gireceğini, LPG’li versiyonun opsiyonel olacağını ve kısa bir süre sonra da dizel alternatifinin Türk tüketicisine sunulacağını belirtti. 2010 yılı ilk çeyreğinde tüketiciye sunulacak olan araçlar 20 bin- 22 lira fiyat aralığında satılacak. İkinci yenilik ise RICH Pick-up. Rich 4x2 ve 4x4 versiyonları, 2.4 ve 3.0 dizel motor seçenekleriyle Türkiye otomotiv pazarında 22 bin-26 bin lira aralığında fiyatlarla yerini alacak.

Audi A5’in fiyatı 59 bin euro

 

Bir ‘coupe’nin verdiği heyecanı, büyüleyici tasarımı, zarif görünümü, sürüş keyfini, bir sedanın konfor ve kullanışlılığı birleştiren Audi A5 Sportback satışa sunuldu. Doğuş Otomotiv-Audi tarafından 2.0 TFSI 180 beygir, 2.0 TFSI 211 beygir, 3,2 FSI 265 beygir, 2.0 TDI 143 beygir, 2.0 TDI 170 beygir, 3.0 TDI 240 beygir motor seçenekleriyle ithal edilen A5 Sportback, 59 bin euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatlarla tüketicilerle buluşuyor. A5 Coupe’nin çok beğenilmesi üzerine sedan otomobil kullanıcıları da düşünülerek geliştirilen A5 Sportback, Türkiye’de satılan en şık otomobillerden. Aracın 480 litrelik bagaj hacmi geniş yükleme kapasitesi arayan müşterilerin de beklentilerini karşılıyor.

GM’e ‘5 yıldızlı’ moral

Amerikan otomotiv devi General Motors’un (GM) Avrupa’daki en güçlü markası Opel’in yeni Insignia modelinden sonra Astra modeli de Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız aldı.

 

Astra’nın Euro NCAP tarihindeki en iyi puanlardan birini almasında araçla birlikte sunulan elektronik ve mekanik güvenlik donanımlarının büyük etkisi oldu. Bu yenilikler arasında, pedal bırakma sistemi, kemer yükü sınırlayıcısı, enerji emici direksiyon kolonu, uyarlanabilir fren lambaları, otomatik yakıt pompası iptali, Flex- Rida şasi, ESP Plus, Opel Eye ve kaza anında otomatik iç mekan aydınlatması etkinleştirme devresini saymak mümkün. Ayrıca Astra’nın aktif baş koruma sistemi de boyun yaralanmalarını önleyen önemli bir yenilik olarak dikkati çekiyor.

Yeni Astra daha piyasaya çıkmadan Alman yayın kuruluşu Bild tarafından ‘en iyi otomobil’ seçilmişti.

Opel’in kısa bir süre önce piyasaya sunduğu Insignia başta Avrupa pazarı olmak üzere bütün dünya pazarlarında büyük ilgi görüyor. Opel’in Astra ve Insignia’nın getirdiği başarılı satış grafiği kısa süre öncesine kadar önemli finansal sorunlar yaşayan General Motors‘a önemli moral desteği sağlamış oldu.

 Ticari araç fuarı yarın açılıyor

 

Ticari araç sanayinin buluşma platformu COMVEX, yarın TÜYAP’ta açılıyor. Avrupa’da, otobüs üretiminde lider konumda bulunan ve hafif ticari araç üretiminde ikinci sırada yer alan Türk Otomotiv Sanayi, ticari araçlarda 2010 modellerini COMVEX’te sergileyecek. Fuarın açılış töreni sanayinin öncü dernekleri Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Turgay Durak ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer Burhanoğlu ile TÜYAP İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın’ın katılımıyla gerçekleşecek.