Uçak gemisi

04 Temmuz 2017, Salı 05:00
AA
Türkiye deniz platformları üretiminde oldukça iyi bir seviyede. Antalya, Yalova, İzmit, Gölcük ve Bodrum’da sivil amaçlı süper yatlar, İstanbul Tuzla’da ise çok yüksek standartlarda savaş gemileri inşaa edilebiliyor. Rahmi M. Koç’un özel önem verdiği RMK Marine tesisleri dünyanın en iyileri arasında.

Daha fazla gayret gösterilir ve destek sağlanırsa Türkiye süper yat üretiminde en ön sıralara yükselebilir.

Askeri alanda da büyük gelişmeler var. Türkiye’nin bir uçak gemisine sahip olması fikri zaman zaman dile getiriliyordu. Ancak bu düşünce ilk kez devletin lideri tarafından ortaya konmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul’da Kınalıada korvetinin suya indirilmesi töreninde bu görüşünü paylaştı.

Erdoğan “Askeri gemi inşası hele hele denizaltı inşası savunma sanayi alanında iftihar verici başarı ortaya koyduğumuz alandır. ülkemiz bir savaş gemisi tasarlayan ve inşa eden 10 ülke arasındadır. Milgem projeleri artık daha da kısa zamanlarda gerçekleşme fırsatı bulacak. Milgem, örnek bir projedir. İnşallah biz uçak gemimizi de yapacağız. Bu konuda kararlıyız” dedi.

Dünyada uçak gemisi sahibi olan ülkelerin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Hindistan bu ülkeler arasında.

Bir uçak gemisinin maliyeti milyar doları buluyor. Yapımı çok uzun ve zahmetli, işletmesi de bir o kadar pahalı. Ayrıca bu gemiyi kullanacak gemici ve havacıların özel olarak eğtitilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte uçak gemisi sahip olmak bir ülkenin uzak denizlerdeki askeri varlığını sağlamak bakımından hayati önemde.

Nitekim Türkiye Somali’den Katar’a Akdeniz’den Adriyatik’e kadar çok uzak coğrafyalarda deniz gücüyle barış operasyonlarına katılıyor.

Erdoğan’ın son açıklaması Türk Deniz Kuvvetleri’nin önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte çok farklı bir kapasiteye ulaşacağının göstergesi. Halen helikopter taşıma kapasitesine sahip ilk Türk gemisinin inşaası devam ediyor. LHD kategorisindeki TGC Anadolu isimli geminin 2021 yılında hizmete sunulması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı’nın sözünü ettiği uçak gemisi de hayata geçirilebilirse Türkiye dünyanın en önemli 5 deniz gücü arasına girecek demektir.

Bundan böyle Türk Hava Kuvvetleri için alınacak veya üretilecek savaş uçaklarının da böyle bir gemiye inebilecek özellikte olması gerekiyor. Türkiye bu sayede ilk kez uzun bir piste gerek duymadan dikine havalanabilen yeni nesil uçakları savaş filosuna katacak demektir.