Hem hayatınızı hem tarzınızı korur

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

Vespa motorlar ikinci dünya savaşının bitimiyle doğdu ve kısa sürede bir fenomen haline geldi. Avrupalı olmanın sembolü olan bu motorlar başlıbaşına bir akımdı. Ama beraberinde başka bir akım daha yarattı. Kasklar!

Her ne kadar bizim halkımız “Türk’e bir şey olmaz” inancıyla kısa mesafede kask kullanımına gerek görmüyor olsa da çok yakında kasklara tüm Avrupa gibi önem vermeye başlayacak. Çünkü artık kask kullanabilmek için motor alan insanlar var.

‘Haute’ kelimesi Fransızca’da yüksek anlamına gelir ve Fransızlar’da çok önemlidir. Yaptıkları her şeyin bir ‘haute’ olanı vardır. Modada ‘haute couture’, gastronomide ‘haute cuisine’, kuyumda ‘haute joaillerie’, saatçilikte ‘haute horlogerie’ ve daha niceleri.

İşte şimdi de kasklar için ‘haute’ başladı.

Ateliers Ruby 2007 yılında Parisli tasarımcı Jerome Coste tarafından hayata geçmiş bir marka. Ürettiği tek şey kask. Ve kasklarına uyumlu bandana. Ateliers Ruby kasklar güvenliği ve tasarımı bir arada sunuyor. Diğer kasklara nazaran çok hafif fakat ağırlığının aksine çok güvenli. İçi kırmızı deri, kenarları krom. Nişantaşı’nda Beymen Blender mağazasında satılan Ateliers Ruby’yi bu kadar önemli kılan asıl özellik ise yaptığı özel üretimler. Belirli periyodlarla ünlü tasarımcılar Ateliers Ruby için kask tasarlıyor. Şimdiye kadar sokak sanatçısı Honet, Fransız moda evi Maison Martin Margiela, İngiliz-Japon moda evi ELEY KISHIMOTO ortaklığında 100 adet üretilmiş kasklar var.

Asıl beklenen ise Karl Lagerfeld ve Sponge Bob koleksiyonları. 2009-2010 kış koleksiyonu defilesinde kendi tasarladığı Ruby kaskları tanıtan Alman tasarımcı Karl Lagerfeld, Ruby’nin gündeme bomba gibi düşmesine sebep oldu. Defileden sonra kaskların sadece şov amaçlı hazırlandığını ve üretilmeyeceğini açıkladılar. Ama öylesine yoğun bir talep doğdu ki, kasım ayının ortasında Karl Lagerfeld’in tüvid kumaştan hazırlanmış kaskı piyasaya çıkıyor. Çizgi film karakteri Sponge Bob koleksiyonu ise bir akşam Fransa’nın meşhur televizyon programı ‘Le Grand Journal’ sırasında sürpriz oldu. Moda haftasından sonra Louis Vuitton’un ve kendi markasının tasarımcısı Marc Jacobs ve yakın arkadaşı, model Naomi Campbell’ın konuk olduğu programda Marc Jacobs’a prototip Sponge Bob kaskı hediye ettiler. Marc Jacobs’ı yakından takip edenler kendisinin Sponge Bob hayranı olduğunu ve sağ kolunda Sponge Bob dövmesi olduğunu bilirler.

Lagerfeld ve Sponge Bob kasklar 100 adetle sınırlı olarak kasım ortasında Saint Honore 213 numaradaki Colette’de satışa çıkıyorlar. Standart kasları 500 Euro yani 1000 Lira’dan başlayan Ateliers Ruby, Sponge Bob kaskına 800 Euro, Lagerfeld kaskına 1200 Euro etiket koyacak. Ayrıca internet sitesinden istediğiniz kaskı hazırlayıp sipariş verirseniz 5 hafta içerisinde hazırlıyorlar.

Bir de ‘haute’ seçeneği var. O da, randevu üzerine atölyeye gittiğinizde Jerome Coste ve ekibinin sizin istekleriniz ve hayal ettiklerinize paralel olarak hazırladığı ve sınırı olmayan bir tasarım. Onun fiyatı da 700 Euro’dan başlıyor ve talepleriniz doğrultusunda limitsiz yükseliyor. Kask üretimine başlamayı deneyen bir başka marka da 2008 yılında Louis Vuitton oldu. Kış koleksiyonu için ürettiği takım bot ve kaskları tanıttı. Kasklar güçlü bir tasarımı olsa da çok gösterişli olmadıkları için Louis Vuitton hayranı Araplar ve zenciler dışında alıcı bulamadı.

Tüm bunları takiben İtalyan markası Moschino fiyatı 200 ile 300 Euro arasında değişen bir seri çıkardı ve İspanyol modacı Agatha Ruiz de la Prada da 150 Euro’dan satılan bir kask koleksiyonu hazırladı. Anlayacağınız kask denince akla gelen o çirkin modeller artık tarihe karışıyor.