Tabata ile Julio Cesar yan yana oynar mı?

19 Ekim 2009, Pazartesi 14:52
AA

>> Zaman zaman düşük tempoda oynansa da eğlenceli, heyecanlı, bol pozisyonlu bir maç oldu. Gaziantepspor özellikle son yarım saatte çok iyi oynadı ve maçı Fenerbahçe'nin elinden sökerek aldı. İki yarının da ilk dakikaları futbol kalitesi açısından endişe vericiydi ama sonra sahadakiler herhalde oynadıkça açıldı.

>> Fenerbahçe savunması maç boyunca kötüydü. Yedikleri iki gol de bu şekilde gelmediği için belki göze çarpmayacaktır ama neredeyse bütün yan toplara Gaziantepsporlular vurdu. Bu yüzden seri kornerler kazandılar ve belli bölümlerde Fenerbahçe yarı sahasından çıkmadılar. Fenerbahçe'deyken bir hava topu aldığını görmediğimiz (ki fiziksel özellikleri itibarıyla bu normaldir) Olcan bile ceza sahası içinde üç kafa vurdu.

>> Olcan demişken, ikinci yarının yıldızıydı. Golleri Julio Cesar atsa da enerjisi ve hırsı sayesinde maçı Antep lehine çeviren Olcan'dı. O hırs, gol olmayacağı belli şutlara falan da sebep oldu ama her şey bir anda gelmiyor tabii. Onun da psikolojik durumunu anlamak lazım. Çok uzun süre o Fenerbahçe'yi, Fenerbahçe de onu beklemişti.

>> Söz eski Fenerbahçelilerden açılmışken, bir de Hakan Bayraktar parantezi açalım. Onun gelişi de bu sezon başı Mehmet Topuz'da yaşananlar gibi maceralıydı. Hülle yoluyla gelsin diye Polonya'dan Pogon takımına (mersi Google'cığım) falan transfer olmuştu. Ama öyle bir kötü dönemdi ki ne o belini doğrultabildi ne de Fenerbahçe. Mustafa Denizli'nin başarısız ikinci sezonunun, Lorant'lı kabus dolu ayların akılda kalan oyuncularından oldu. Daha iyisini hak ettiğini düşünmüşümdür her zaman.

>> Fenerbahçe'de eksiklerin yerlerini dolduranlara bakalım: Dos Santos kenarda olduğu için takıma girebilen Vederson mudur Roberto Carlos mudur? Çözmek zor. Özellikle Vederson iyi oynadı. Zaten Fener'in diğer oyuncuları ile ilgili o kadar çok laf üretiliyor ki Vederson'un bu sezonki yüksek grafiği gözden kaçıyor. Kaçmasın. Ama o da isabetli orta oranını biraz artırsın. İçeri kestiği topların büyük çoğunluğu dağlara taşlara.

>> Önder her zamanki gibi, elinden geleni yapan adamdı. Ama iyi bir maç geçirmedi. Son haftalarda düzelen Bilica'nın da bozuk olması Lugano'nun yokluğundan mıydı acaba?

>> Mehmet Topuz ilk yarıda biraz göründü, sonra tamamen silindi gitti. Alex'in görevini üstlenmişti dün; nitekim muhtemelen Fenerbahçe'ye transfer olurken aklında bu mevkii vardı. Ama doldurmanın yakınından bile geçmedi. "Alex ve arkadaşları"nın önemli bir parçası olabilir ama daha fazlası değil şu an.

>> Semih ise hem takım organizasyonuna dahil olma hem de vuruş becerisi açısından Guiza'nın önünde. Attığı kafa golü mükemmeldi. Gerçek bir golcü vuruşuydu. Ama o da ikinci yarıda yok gibiydi.

>> Gaziantepspor taraftarı 27'nci dakika şovunu yaptı ama Fenerbahçe'nin golünün hemen ardından geldiği için biraz tuhaf kaçtı.

>> Şöyle bir görüntü: Colin Kazım ikili mücadeleye giriyor, hakem onun yaptığının faul olduğuna karar veriyor. Kazım da memnun değil bu işten, pozisyonu yakından izleyen Daum da. İkisi de ilk anda tepki gösteriyor. Ama Kazım meseleyi o kadar uzatıyor ki Daum ağız tadıyla bir itiraz edemeden, kendi kızgınlığını bırakıp futbolcuyu sakinleştirmeye çalışıyor. Böyle "pışpış" isteyen, her maç mutlaka rakibiyle dalaşan bir adam (Bu defa da Tolga Seyhan'la). Her zamanki gibi takımdan götürdüğü, takıma verdiğinden az.

>> Maçtan bağımsız bir tespit: Beş yıl sonraki "Devler Ligi" programında Tolga Seyhan'ı şimdiden görebiliyorum.

>> Bu bir talimat mıydı bilmiyorum ama Gökhan Gönül kendisini Galatasaray maçına saklıyordu. Bariz biçimde görüldü. O yüzden sağ kanat işlemedi.

>> Dengeyi Antep lehine çeviren adamlardan biri de Erman Özgür'dü. Futbolculuk mesleğinde, hak ettiğinden azını alan bir başka adamdır bence. Her zaman tehlikeli ve becerikli. İlk goldeki asistiyle bir daha kanıtladı bunu. 32 yaşındaymış (mersi tff.org.tr). Keşke daha dolu dolu izleyebilseydik onu.

>> Ama belli ki Julio Cesar bir başka. İlk haftadaki Galatasaray maçında belli etmişti zaten ne kadar klas bir adam olduğunu. İki golde de mükemmel vuruşlar yaptı. Yıldırım Demirören'in transferdeki yeni Gaziantepspor listesi şekillenmeye başladı, zirvede Julio Cesar var. Tartışmaları şimdiden görebiliyorum: Tabata ile Julio Cesar yan yana oynar mı? Onu Antep'in hocası Jose Couceiro'ya sormak gerek. Sezon başında oynuyorlardı.

>> Serileri sürdürmek kadar, o seriler bitince kafayı toplamak da zordur. Bu açıdan, haftaya Galatasaray maçının gelmesi Fenerbahçe için bir şanssızlık olabilir. Sezon başından beri "Galatasaray'ın Kadıköy'de maç kazanamama sendromu bu sezon biter" diye düşünüyorum. Bu haftaki sonuçlardan sonra Daum'un haftaya beraberliğe yatacağına hiç şüphem yok.