Hayatımız kavga (2)

12 Kasım 2010, Cuma 05:00
AA

Dün bu köşede günlük yaşamımızın önemli bir kesitinden söz etmeye başlamıştım. Kavga, artık içimize işlemiş bir hastalık. Herkes kavgalı. Herkes kavga ediyor. Üniversiteliler, aşiretler, bürokratlar... TV’lerde kavgalı programlar, birbirlerinin boğazına sarılanların tartışmaları daha çok izleniyor. Anlayacağınız, toplum olarak kavgayı seviyoruz. Böyle bir toplumda, ister istemez liderlerin politika yapışları da kavgaya dönüşüyor. Dün, Erdoğan ile başlamıştım. Bugün, diğer liderlerin polemikçiliklerine bakacağız.

Liderlerin en serti...

Devlet Bahçeli de, normal zamandaki son derece sakin ve kibar görünüşü ile tamamen zıt bir görüntü verir. Çok terbiyeli ve kibardır. Kimseye karşı sesini yükseltmez. Buna karşılık, o da kürsüye çıkınca adeta kişilik değiştirir. İnsanı şaşırtacak derecede farklı bir lider konumuna girer.

[[HAFTAYA]]

Bahçeli’nin konuşmalarının büyük bölümü çok serttir.

Hem de öyle böyle değil.

Karşısındakini yerin dibine sokabilir. Kimsenin gözünün yaşına bakmaz.

Genelde bağırarak konuşur. Sesinin kısılması pahasına, topluluklar karşısında, sözlerini vurgulamak yerine, ses tonuyla etkili olur.

Ülkücülerin hoşuna gittiği için mi bilinmez, ancak bu sert yaklaşım önündeki metinlerden kaynaklanır.

Bahçeli’yi diğer liderlerden ayıran en önemli unsur, genelde önündeki metinleri okuması ve irticalen pek konuşmak istememesidir. Okuduğu metinlerde bazen vurgulama veya telaffuz hataları olsa dahi, olayın dramatik yapısına dikkat eder.

MHP seçmeninin bu sert konuşmalardan çok memnun olduğu biliniyor. Lider de, MHP’ye karşı saldırı kampanyaları örgütlendiğine inandığı için, sertliği elden bırakmamaya özen gösteriyor. O da, teşkilatından ve seçmeninden bu sayede alkış alıyor.

Henüz kıvamına gelemedi...

BDP lideri Demirtaş, liderler sıralamasında arkalarda kalıyor.

Zaman zaman çok polemikçi yaklaşımlar sergilemesine rağmen, genelde üç büyüklerin gerisinde kalıyor.

Aslında söyledikleri sözler ateş gibi. Son derece önemli ve sert. Ülkeyi sarsan nitelikte konuşmalar yapıyor.

Ancak bağırmıyor ve fazla polemik yapmıyor.

Konuşmalarını irticalen yapıyor.

Kabul etmek gerekir ki, Türkçesi gayet iyi anlaşılıyor.

Demirtaş da, yavaş yavaş kıvamını tutturmaya başlayan liderler listesinde.